Workoholismus – jak nepracovat nonstop?

Milujete svou práci a jste schopni za ni také dýchat? To je určitě chvályhodné. Mnozí vám mohou závidět, protože oni chodí do práce jen proto, aby si vydělali na živobytí, ale nějaká radost z práce, ta se jim vyhýbá obloukem. Vy naopak prací žijete, nepřijde vám, že trávíte v práci hodně času, vždy vám to uteče, jste trvale napojeni na pracovní maily, kdy máte všechno pod kontrolou, služební notebook berete na dovolenou i třeba na víkend, kdy jedete na chalupu, telefon nikdy nevypínáte. Přece máte práci rádi, děláte vše, co vám řeknou, možná i spoustu věcí navíc. Pravděpodobně se řadíte do kategorie workoholiků.

Kde je hranice?

I když máte práci rádi, možná se jí věnujete někdy nad rámec, vždycky je potřeba si uvědomit, že jde jen a pouze o práci. Někdy je nutné vypnout, neřešit, co se děje v práci, proč se stalo to či ono, předat práci na druhé, kteří udělají přesně to, co vy. Není potřeba nakládat na svá bedra víc, než unesete. I když se musíte otáčet, protože peníze se rodině a potažmo i vám hodí, musíte vědět, že je potřeba říct stop, teď mám volno, dovolenou, víkend, trávím čas s rodinou. Podřizujete vše doma práci? Musí rodina vždy ustoupit? Pak je dobré myslet na to, že práce není všechno.

Najít rovnováhu je nutností

Někdy lidé balancují mezi práci a volným časem, někdo si to umí rozdělit úplně jasně – skončí pracovní doba, končí práce. Jiný však svou práci miluje a má tendence zůstávat déle, neřeší, co doma, únava ho sice přepadá, ale to spraví energetický nápoj nebo káva, nicméně to není dlouhodobé řešení. Odpočinout si potřebujete, trávit čas s rodinou také. Rovnováha mezi prací, kterou máte rádi a vašim volným časem je potřeba.

Pomocné ruce

Jestliže zjistíte, že se práce nedokážete vzdát a máte neustále potřebu řešit práci, bez ní se cítíte neklidní, pak je nutné začít se léčit. A takové léčení je potřeba podpořit nejen terapií a změnou životního stylu, ale také změnou chování, najděte si koníčky, odstřihněte se o práce po pracovní době. Nebude to možná jednoduché, ale je to určitě účinná metoda.

Vypněte hlavu a mozek

Účinným způsobem může být třeba meditace nebo jóga. Cvičte ráno, večer, odpoledne. Meditace je rychlým a účinným pomocníkem, stačí třeba i deset minut, kdy vaše tělo bude odpočívat, nebudete na nic myslet. Je spousta výzkumů a studií, které přinášejí tyto informace.

Plánujte volný čas

Najednou máte odpoledne volno a nevíte, co dělat? Nicnedělání v tomhle ohledu asi moc nepomůže, proto si svůj čas pečlivě plánujte. Po práci si dny plánujte. Jděte na procházku, s dětmi, bez nich, jděte na nákup, ukliďte, vykliďte starou skříň, cvičte jógu, vykoupejte psa, uvařte nějakou dobrou večeři pro celou rodinu. Plánujte si svůj čas kvalitně a myšlenky na práci se vám vzdálí.

Pomocník v nouzi

Někdy to nebude jednoduché, to všichni vědí. Mějte proto po ruce zpovědníka, kamaráda či jen podporu. Kdo tady pro vás bude, projde s vámi všechno, pomůže vám. Někdy stačí si jen na pár minut s někým popovídat, uklidnit se a dál můžete pokračovat ve své „bezpracovní“ terapii.

Neberte to moc vážně

Samozřejmě, práci je nutno brát vážně, musíte včas a správně plnit své úkoly, ovšem sterilní prostředí bez smíchu, humoru a zábavy, to není práce. Najděte si i v práci čas na to se bavit. Prohodit pár slov s kolegy, zjistit, jak se daří ostatním, mrknout na vrátného, pronést vtípek v kuchyňce. Důležité jsou také vztahy mimo pracoviště – jděte spolu na kafe, do kina a podobně. Ovšem pozor, nikdy spolu neřešte práci!

Práce bez přestávek není dobrá

Má vliv na vás a vaše tělo a to negativním způsobem. Může poškozovat zdravý, sedavý život, permanentní únava a žádné další impulsy, to vše často přispívá k tomu, že se objeví nějaký ta nemoc. Myslete na to, že i v práci si musíte dělat přestávky, během nich jděte pro kafe, projít se nebo třeba koukejte z okna, otevřete jej a podobně.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu