Work-life balance: Co je třeba udělat, aby se vám podařilo „opustit kancelář“, i když pracujete z domova

Před pandemií koronaviru to byl především problém podnikatelů, kteří si, jak se říká, často „brali práci“ domů, neboli po večerech či o víkendech se více či méně věnovali nejen své rodině či koníčkům, ale i své práci. V uplynulých měsících ale začalo z domova alespoň občas pracovat mnohem více lidí. Možná i vy jste tak na vlastní kůži pocítili, že někdy je obtížné čas striktně rozdělit na ten pracovní a osobní. V práci za sebou pomyslně stačilo zavřít dveře, ale doma? Schopnost vypnout a odpojit se od práce je ale zásadní pro naše duševní zdraví a pohodu.

Nezapomínejte na pauzy

Když jsme v práci, je pauza na kávu s kolegy či pauza na oběd pravidelnou součástí našeho pracovního dne. Dopřávejte si tyto pauzy i při práci z domova. Na chvilku se zastavte, projděte po bytě, využijte čas k tomu, že si můžete k obědu připravit něco čerstvého. Uvidíte, že i obyčejná čtvrthodinová pauza bude mít následně na vaši výkonnost velmi pozitivní vliv.

Změňte „prostředí“

Ideálně byste i při práci z domova měli mít stanovenou pracovní dobu a vymezené jedno místo, ze kterého pracujete. Po uplynutí pracovní doby se z tohoto místa zvedněte, vypněte počítač a vše ostatní, stejně jako byste to udělali při odchodu z kanceláře. Můžete se též převléknout do jiného oblečení, pustit si doma hudbu, změnit osvětlení. Prostě udělejte řadu zdánlivých maličkostí, které váš mozek přesvědčí o tom, že je po práci. Velmi prospěšné je vyrazit alespoň na půl hodiny ven na svižnou procházku.

Příklad práce z domova.
zdroj: pexels.com

Odpojte se od sítě

Kromě vypnutí počítače či notebooku se vyplatí též vypnout oznámení v pracovních aplikacích mobilního telefonu. Když už budete u toho, zvažte, zda tyto aplikace v telefonu vůbec potřebujete.

Vrhněte se na drobné domácí práce

Poté, co uklidíte hrnky od kávy a nádobí na stole, věnujte se dalším drobným domácím činnostem a rutinním záležitostem stejně, jako tomu bylo či je během dnů, kdy chodíte do práce. Nakrmte domácí mazlíčky, zalijte rostliny nebo složte prádlo, které na vás čeká na sušáku.

Připravte si večeři

Jednou z výhod práce z domova je to, že nemusíte trávit čas dojížděním. Máte tak například mnohem více času na to, abyste si uvařili něco dobrého k večeři. Během pouhých třicet minut, které díky absenci dojíždění snadno ušetříte, stihnete uvařit neskutečné dobroty.

Zdroj: ted.com, fastcompany.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu