Vyrovnaný a šťastný život? Vyzkoušejte japonské Ikigai.

Líbí se vám, jak jsou v Japonsku lidé organizovaní? Jak mají ve všem řád a plán, který jen tak nepokazí? Říká se, že Japonci jsou jako národ velmi disciplinovaní a v době, kdy se objeví problém, nepanikaří, ale naopak jednají racionálně. Líbí se vám jejich klid, vyrovnanost a také to, že jsou na rozdíl od ostatních států spokojení, nejsou obézní a jsou šťastní? Mají přirozenou pokoru, která jim nedovolí stěžovat si nebo svalovat vinu na někoho druhého. Často věří v to, že život má smysl, má jistý koncept, který přináší dobré i špatné. Tento koncept se jmenuje Ikigai.

Životní plán jménem Ikigai

Lidé často hledají návody a plány, jak žít spokojený a šťastný život, chcete se zlepšovat a posilovat sebe a své dovednosti, schopnosti a životní sílu. Existuje spousta možností, jak na to, návody a plány, které někomu fungují, jiný se v tom poměrně nepříjemně plácá a neví, kudy kam. Jednou z možností je právě také Ikigai, což je návod, který vás nenutí nijak extra život měnit a hlavně vám neříká, že musíte teď hned zpomalit, uklidnit se a změnit všechno, co jste dosud měli a žili.

Co znamená Ikigai?

Každá chvíle, která se v našem životě odrazí, každá chvíle, kdy tělo nebo mysl stagnuje, zahálí nebo jinak protestuje, se umí negativně odepsat a odrazit na lidském zdraví. Toho jsou si Japonci velmi dobře vědomi. Ikigai je možno přeložit jako důvod k bytí de facto důvod k životu. Je to tedy něco, co nás denně nutí vstát z postele a jít ven, za lidmi a mezi lidi. Jakmile tedy objevíte své Ikigai, bude váš život jednodušší, lehčí, pestřejší a také podstatně radostnější než dřív. Nemáte ho? Pak jej musíte najít. Něco, v čem jste dobří, co vám dělá radost, co vás naplňuje, co vám dává smysl, co je pro vás spokojený život.

Smysl života

Možná to zní velmi jednoduše a zbytečně moc optimisticky, ale mnohé studie, které se zabývali tímto procesem a životním názorem, se shodují, že pokud lidé v životě ztratí určitý smysl, pro který žít nebo každý den vstávat, může to na sebevědomí a životní pohodě zanechávat poměrně velké stopy, které jsou škodlivé. Jedním z nejtypičtějších příkladů této situace jsou lidé, kteří náhle ztratili ve svém životě blízkou osobu, práci, která pro ně byla vším nebo třeba odešli do důchodu a už najednou nemají pro co žít.

Jak najít Ikigai?

Chcete začít hledat své Ikigai? Pak se musíte soustředit a položit si otázky, na které musíte dát pravdivou odpověď. Co vás opravdu baví a co máte rádi? Co potřebuje svět okolo vás, ve vaší bublině? V čem jste skutečně dobří? Můžete za všechny ty věci dostávat plat? Odpovědi sami o sobě neporadí, ale když najdete průsečík všeho, najdete své Ikiagi. Nejde to z minuty na minutu, bude potřeba dost přemýšlení a také se musíte zaměřit na sebe a váš aktuální život. Nejste stavění na radikální řez – kdy odejdete ze dne na den, začnete studovat nebo změníte úplně obor.

Čtěte také: Změňte své návyky v práci – co je třeba udělat pro své zdraví?

V současné situaci se proto sami sebe zeptejte, proč děláte v životě aktuálně to, co děláte? A také doplňte otázku – zda vás to, co děláte, baví? Skutečně baví. Odpovídáte kladně? Pak vám gratulujeme, máte štěstí. Spousta lidí totiž pracuje jen proto, aby měli práci a slušný zdroj příjmu. Nepřemýšlejte nikdy nad tím, že to, co chcete udělat nikdo neocení, jste na danou změnu, až moc stačí, určitě nejste tak dobří, jak druzí, neobstojíte a podobně. Hledání Ikigai je běh na dlouhou trať, pokud nepolevíte a stále budete sledovat svůj cíl, jednou ho dosáhnete.

Autorský text | foto: pixabay

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu