Víte, jak spolehlivě poznat, že je do vás někdo zamilovaný?

Zdá se, že láska způsobuje nejen povznášející pocit a motýly v břiše, ale má obecně velký vliv na celé naše tělo, ať už se jedná o nadměrné červenání a pocení nebo procházení hormonálními a psychologickými změnami. Tyto příznaky mohou být někdy tak zjevné, že můžete snadno zjistit, kdy je do vás někdo zamilovaný, i když předstírá, že jste mu lhostejní.

Hormonální změny

Již je známo, že skupina určitých hormonů je zodpovědná za silné pocity. Uvolňování těchto hormonů vede k tomu, že lidé zažívají romantické pocity a vášeň, kterou nedokážou příliš dobře ovládat. Ale známky zamilování mužů se liší od žen.

Zpočátku se jejich emoční a sexuální preference shodují: muži se díky oxytocinu stávají romantičtějšími, něžnějšími a pozornějšími, zatímco ženy kvůli testosteronu pociťují výbuch energie a vysokou sexuální touhu. Ale bohužel, když se hladina hormonů vrátí do normálního stavu, ženy pociťují nedostatek pozornosti a muži postrádají počet intimních okamžiků.

Nepatrné změny v hlasu

Změny v našem těle se nezastaví, když skončí období vášnivé lásky. Například náš hlas se stále mění. Podle jedné studie, když žena mluví se svým milovaným, její hlas nevědomky zeslábne a zesílí. Na druhé straně další výzkum odhalil, že ženy mohou manipulovat s výškou hlasu, takže je nižší s více vibracemi, aby byly atraktivnější.

Jde ale o to, že muži nevědomky preferují ženy, jejichž hlas je vysoký a „ženský“. Je to všechno o našich instinktech: takový hlas naznačuje, že žena je starostlivá a spolehlivá a je připravena na dlouhodobý vztah. Nižší hlas přitahuje muže pouze fyzicky, protože jde většinou o sexuální zájem.

Nepříjemné červenání

Do vašeho života vstoupí muž nebo dívka vašich snů, usměje se na vás a projde kolem. Možná to nevypadá jako něco zvláštního, ale vaše tváře jsou již červené a vy s tím nemůžete nic dělat.

Podle jedné teorie je to přirozená reakce na strach ze „zjištění“. Nejčastěji zahrnuje potenciální odhalení něčeho soukromého, které nesouvisí s trapnými situacemi. Červenání může být fyziologickou reakcí na šok, kterým se vaše tajemství mohlo stát veřejným. Ale jak to může způsobit přitažlivost k jiné osobě? Je to snadné: v takových případech váš zarudlý obličej ukazuje, že se chcete vyhnout nadměrné pozornosti, což budí dojem plachého a méně narcistického člověka. A když vezmeme v úvahu skutečnost, že červenání je nekontrolovatelné, můžeme říci, že je to jeden z nejspolehlivějších rysů poctivosti.

Rozšířené zornice

Oči hrají na začátku vztahu opravdu důležitou roli a změny a pohyby očí jsou nejspolehlivějšími signály, pokud jde o porozumění naší náladě při trávení času s naší milovanou.

Vědci již prokázali, že dilatace zornice závisí nejen na světle, ale také na našem emočním stavu. Proto se milující lidé dívají do očí druhých: nevědomky se snaží zjistit, zda je to vidět na osobě, do které jsou zamilovaní.

Pocit frustrace z neopětování

Zmatek, nervozita, výkyvy nálady, ztráta chuti k jídlu a únava jsou také na seznamu příznaků, které jsou způsobeny zamilováním. Naše těla nám dají vědět, že se vrháme do opravdu silných pocitů.

Kortizol, stresový hormon, může být jedním z důvodů našeho utrpení, protože když se člověk zamiluje, prožívá spoustu emocí a velký stres. Například se nám stahují krevní cévy v žaludku a pociťujeme nevolnost. Všechny nepříjemné příznaky zpravidla zmizí, když se náš vztah stane stabilnějším a už nebude existovat nejistota. Někdy se však tyto pocity mohou vrátit, například během svatby nebo pokud se ve vztahu něco pokazí.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu