V náručí lesa – jak se naučit z něj čerpat klid a pohodu?

Projít se tichým a klidným lesem, když svítí sluníčko, slyšíte nejrůznější tvory, pro které je les domovem, všechno tam voní jinak, není nikde poblíž připojení k internetu. Jen vy, příroda, ticho, klid a nezměrná energie. Les má svou vlastní energii, kterou mu spousta z nás závidí. Neřídí se časem, nesleduje vystresovaně, že přijde někam pozdě. Les tady prostě je. Vy se v něm můžete projít, být chvíli sami, čerpat energii. Jak na to? Jak z lesa nasát pohodu a klid, kterým na vás vždy dýchne? Procházka v lese je velmi dobrou terapií, která vám pomůže na zlomené a zraněné srdce, proti únavě, při touze být chvíli offline, sami, s rodinou, nejbližšími.

Energie, kterou si můžete jednoduše vzít

Les tady byl se svou energií a otevřenou náručí pro všechny, kteří se k němu budou chovat hezky, velmi dlouho. Lidé to brali jako samozřejmost, ale často dávali přednost jiným věcem – kinu, nákupům, divadlům, večírkům a podobně. Ve chvíli, kdy se v rámci vládních opatření mnohé zavřelo, lidé našli cestu zpátky k lesu. Pokud to jen trošku šlo, lidé šli nebo jeli na chvíli do lesa. Příjemné pocity, které objevuje, když jste v lese, vám nikdo nevezme. Často se tak budete vracet. Jak z lesa čerpat energii, klid a pohodu?

Zapojte do toho všechny smysly

Nemůžete se jít „jen projít“, les musíte vnímat celým tělem. Cítit pod nohami větve, na které při chůzi po lesní cestičce narazíte, kamínky, které se vám do bot zaseknou. Cítit nosem krásnou a neopakovatelně příjemnou vůni, kterou umí vykouzlit jen a pouze les, očima, kdy vidíte všechno okolo a také myslí, kdy vám v ní neběhá, co všechno musíte dodělat a dořešit, ale nemyslete na nic a nikoho. Raději se nechte unášet klidem, který vás v přírodě obklopí.

Snižuje se hladina stresového hormonu

Navodit pocit klidu, duševní pohody, načerpání energie. Líbí se vám energie lesa? Naučte se do přírody chodit častěji, energii načerpáte vždy, když to jen bude potřeba. Pokud vám vůně lesa dělá dobře, pak se můžete poohlédnout po éterických olejíčcích s touto vůní, která může prozářit i váš domov.

Osvěžení u potůčku

Najdete při své cestě potok nebo studánku? Chvíli nechte dlaně ponořené, opláchněte si obličej nebo si v létě můžete smočit nohy a chvíli se v potoku brouzdat. Poslouchejte, jak zurčí voda, když je teplo a léto, klidně se posaďte do trávy, zavřete oči a chvíli poslouchejte, jak potok zurčí. Uklidní vás to.

Čtěte také: Energie – jak si ji jednoduše dobít? Stačí k tomu jeden víkend.

Bosou nohou

Nechte energii lesa do sebe proniknout a to jde třeba i ve chvíli, kdy se projdete loukou bez bot. Vnímejte nejrůznější povrchy, rosu, kamínky, trávu, seno a spoustu a spoustu dalšího. Bosá chůze je pro nohy nejen příjemná, ale také je pozitivní pro vaše chodidla i pro lidské tělo obecně. Samozřejmě v létě, v zimě zase můžete poslouchat, jak vám pod botami křupe čerstvý sníh.

Najděte si místo k rozjímání

Kámen, posed, louka a cokoliv dalšího, co najdete při procházkách lesem, můžete využít k meditaci. Sedněte si, zavřete oči, vnímejte svůj dech, nemyslete na nic a jen poslouchejte přírodu. Není lepší místo k rozjímání, přemýšlení nebo i k meditaci, než právě les.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu