Tyto znamení vám ukážou, že jako rodič děláte vynikající práci

Zatímco péče o dítě, aby bylo zdravé a šťastné, je prioritou pro rodiče, existují další faktory, aktivity a návyky, které jsou důležitější a prospěšnější.

Obousměrná komunikace je velmi důležitá

Pro rodiče je zásadní obousměrně komunikovat se svými dětmi. Jedním z nejjednodušších, ale nejvýznamnějších způsobů, jak zahájit komunikaci, je dívat se vašemu dítěti přímo do očí, když s ním mluvíte a když mluví s vámi. To dává vašemu dítěti pocit, že ho vnímáte a posloucháte, a zároveň mu dává motivaci s vámi mluvit.

Jste dostatečně pokorní, abyste se omluvili

Přirozeně mezi vámi a vaším dítětem mohou nastat hádky a boje. Je však  důležité, aby rodiče pochopili, kdy nastane situace, aby se omluvili. I když vám to na začátku může přijít tak obtížné, vědět, jak se vypořádat se svými chybami a vysvětlit, proč jste se dopustili chyby, nejen že učí vaše dítě upřímnosti a otevřenosti, ale také je vyzývá, aby udělaly totéž, když udělá chyby.

Sníte se svým dítětem

Jako rodič je důležité povzbudit vaše děti, aby snily a měly ambice. Ale ještě důležitější je ukázat svou podporu jejich talentům a koníčkům a pomoci jim dosáhnout jejich cílů. Studie ukazují, že podporující rodiče jsou hlavním faktorem budoucího úspěchu jejich dětí.

Dodržujte plány

Znalost toho, co se v ten den stane, dává vašemu dítěti pocit bezpečí, sebevědomí a kontroly. Implementace plánů pro vaše děti v mladém věku s událostmi, jako je čas jídla, vyzvednutí ze školy nebo péče o děti a spánek, buduje důvěru mezi vámi a vaším dítětem, takže vědí, co mohou očekávat a kdy vás. U starších dětí vštípí rutina do jejich života disciplínu a strukturu, což je z dlouhodobého hlediska učí, aby byly samostatnější a odpovědnější za své úkoly. Studie ukazují, že společné stravování jako rodina dělá děti šťastnějšími a učí je lépe komunikovat.

Plníte roli prvního učitele

Rodič je prvním učitelem dítěte. Od výuky svých dětí k prvním slovům k rozvíjení správných návyků a poznávání svého okolí je úkolem rodičů je nejen vychovávat, ale také je učit. Čtení knih před spaním nebo zábava během hraní nejen obohacuje život a zážitky vašich dětí, ale umožňuje vám jim věnovat kvalitní čas a cítit vaši lásku, čas a péči. Jako učitel je také dobré dát dítěti konstruktivní zpětnou vazbu, když se chová špatně, aby pochopilo, kdy se mýlí. To jim pomůže stát se lepšími lidmi.

Víte, kdy stát za svým dítětem

Povinností rodiče je chránit a starat se o své děti, ale přehnaně chránit a vždy se poddávat přáním svého dítěte může vést k tomu, že teenager a dospělý budou mít špatnou povahu. Studie ukazují, že přehnaně chráněné rodičovství podněcuje děti k lhaní, manipulaci a strachu z rizika a nových zkušeností. Je důležité, aby rodiče posoudili, kdy by měli udělat krok zpět a umožnit dítěti, aby se mohlo rozhodovat, jednat a řešit věci samo. Musíte však také pamatovat na to, abyste byli při jejich selháních a pomohli jim zjistit, co se pokazilo a jak se mohou příště zlepšit.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu