Proč mít dítě nevyřeší žádné problémy se vztahem?

Přivedení dítěte na svět, aby zachránil vztah, je nejen nespravedlivé vůči dítěti, ale je to téměř recept na rozchod. Vztahy jsou tvrdá práce a řešení konfliktů vyžaduje čas a úsilí. Narození dítěte nevyřeší žádný konflikt, pouze ho zesílí.

Vaše priority nemusí být stejné

Pokud pár nesdílí některé priority, je pravděpodobné, že bude mít problémy, které přestanou prospívat jejich vztahu, a dítě může věci ještě zhoršit. Pokud pár předtím nepracoval jako tým, je nepravděpodobné, že budou fungovat jako jeden, který se postará o dítě. Ať už je to proto, že jeden z nich neplánoval mít dítě, nebo si neuvědomil, jakou tvrdou práci malý zapojil, pokud jeden z nich nevidí dítě jako prioritu, vztah je odsouzen k rozpadu.

Budete mít méně času na rozhovor a řešení

Problémy se řeší komunikací. Když dítě přijde, nebo i když žije s jedním z rodičů, u párů dojde ke zmenšení času, který spolu stráví. Dítě nejen potřebuje spoustu času, ale je také vždy přítomno. Noví rodiče mají méně příležitostí komunikovat a společně hledat řešení, a tak se problémy, které dosud nejsou vyřešeny, prohlubují.

Jeden z vás pracuje tvrději než druhý

Nejsou zodpovědní jen za sebe. Množství obětavosti a tvrdé práce, které rodiče věnují péči o dítě a placení účtů, musí být rozloženo rovnoměrně. Jinak se jeden z nich může cítit zneužívaně a naštvaně, což podle odborníků povede jen k dalším problémům.

Možná máte neshody ohledně výchovy dětí

Jelikož oba rodiče pocházejí z různých rodin a někdy z odlišných kulturních prostředí, mají rozdílné názory na ideální výchovu. Možná jeden nechce v domě televizi a druhý si myslí, že může stimulovat dítě. Ať tak či onak, výzkumy potvrzují, že se musí objevit neshody týkající se správné formy rodičovství, což do vztahu dodává další napětí.

Otec by mohl na dítě žárlit

Přestože se pouto mezi matkou a dítětem objevuje, ve většině případů přirozeně po narození trvá, než se spojení mezi otcem a dítětem vyvine a začne se o něj starat. Do té doby jsou to obvykle muži, kteří jsou svědky toho, jak veškerá pozornost a péče, kterou jim jejich partnerka poskytla, se najednou přesouvají na novorozence. Vědci vysvětlují, že to může vyvolat napětí, protože otec se může cítit opomenut a trochu žárlit na dítě.

Lidští novorozenci jsou koneckonců jedním z nejzranitelnějších tvorů a vyžadují hodně času a péče. Pokud by otec byl hlavním pečovatelem dítěte, pak by to byla matka, která by se cítila trochu ignorována.

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu