Stres – a jak ho zvládat

Vyčerpání, stres, napětí – zabijáci dnešní doby. Kdo dneska není vystresovaný, jako by ani nebyl. Na každém kroku na nás čeká a znepříjemňuje nám život. Neničte už zbytečně svůj organismus – naučte se stres zvládat lépe.

Když už tu je – ovládněte to

Kdo by to neznal. Uspěchaná doba plná vysokých nároků, starosti, práce, děti. Člověk se do stresové situace dostane velmi snadno – jenže to samozřejmě není dobře. Naše tělo dostává pod stresem pořádně zabrat. Naučte se proto v těžkých chvílích svůj stres dostat pod kontrolu a naučte se maličkostmi tolik nezaobírat – hned vám bude lépe. Stres je pro náš organismus stejnou zatěžkávací zkouškou jako nezdravé jídlo, alkohol nebo cigarety a tak příště až budete mít nervy nadranc, zkuste se uklidnit pomocí několika jednoduchých triků.

Dýchejte a usmívejte se

Prostě to vydýchejte. Pokud vás někdo nebo něco rozčílí, v duchu se zastavte a napočítejte do pěti a několikrát se zhluboka nadechněte. V tu chvíli vás to alespoň malinko uklidní a pak se začněte smát. Smích je nejlepší lék na všechno.  A zaručeně nám taky zlepší náladu. A to, i když si ho tak trošku vynutíme. Smějte se, i když vám není moc do smíchu – bude vám lépe a časem to opravdu na sobě poznáte. Takže pokud se bude schylovat k vyhrocené situaci, prostě si vzpomeňte na něco hezkého nebo veselého a vyčarujte si úsměv na tváři – a stres bude ten tam.

Relaxujte po svém

Dlouhodobě předcházet stresu můžete, když budete relaxovat. A o tom, jak správně relaxovat, máme každý své vlastní představy. Nechce se vám ležet u televize, číst knížku nebo spát? Tak vařte, cvičte, běhejte, vyšívejte, nebo si zajděte na manikúru nebo ke kadeřníkovi – dělejte zkrátka všechno, co vás těší a co máte rádi. Přestaňte se vymlouvat, že na to nemáte čas. Udělejte si ho. Pokud si dokážete pravidelně najít alespoň chvilku na něco hezkého – co vám přináší radost, se stresem se pak lépe vyrovnáte.

Věnujte se sami sobě a ve chvílích, kdy jste pod tlakem si představujte něco hezkého. Dejte sbohem stresu a užívejte si života plnými doušky.

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu