Steven Spielberg: Jak se plní velký sen?

Pokud hledáme velikány světového filmu, Steven Spielberg zaujme jistě jednu z nejvyšších pozic. Jakožto režisér uvedl jeden veleúspěšný titul vedle druhého. Mnoho z nich se dokonce výrazně podepsalo na vývoji kinematografie jako takové. Pojďme se společně podívat na cestu jednoho z nejúspěšnějších filmových režisérů světa.

Možná byste čekali, že Steven Spielberg vyrost v rodině filmařů. Jeho otec ale pracoval jako elektrikář a opravoval počítače nebo kazeťáky. I díky této práci se rodina neustále stěhovala a usadila se až po pár letech v Kalifornii. Zde Steven vystudoval hebrejskou školu, výsledky měl ale podprůměrné. Často se totiž setkával s předsudky, které zapříčilo právě náboženství.

V útlém věku scénáristou

Když bylo Stevenovi osm, vzal ho táta do kina na film The Greatest Show on Earth. Myslel si, že půjde do cirkusu, právě proto si film moc neužíval s spíš se nudil. Změna přišla až s akční scénou srážky dvou vlaků. Mladého Stevena strhla natolik, že poprosil tátu, aby mu koupil vláčky na hraní. Ihned, jak se sada dostala Stevenovi do rukou, začal jedním do druhého narážet. Hlavně po tátově důrazném zásahu se snažil scénu napodobit bez poškození nových mašinek.

Od té doby jeho vztah k filmu jenom sílil. Začal natáčet rodinu na domácí kameru a dokonce i vlastní krátké filmy postavené na příbězích táty ze druhé světové války. V této době si jeho koníčku začalo všímat i okolí a Steven obdržel první ocenění. V 16 došlo i na první projekci v kině – táta pronajal sál a film „Firelight” se dočkal premiéry. Náklady činily 500 dolarů, Steven ten večer zůstal v zisku. Díky jednomu z návštěvníků vydělal symbolický dolar. První dolar, který odstartoval jednu z nejúspěšnějších kariér světové kinematografie.

Bez filmové školy, zato blízko světu kinematografie

Po střední škole se kvůli známkám Steven Spielberg nedostal na filmovou školu. Nějak ho to ale nezlomilo a začal studovat angličtinu na California State University. Už během studia vypomáhal v Universal Studios jakožto internista a bylo mu povoleno natočit jeden krátký film. „Amblin” se těšil na filmovém festivalu v Atlantě velkému zájmu z řad návštěvníků. Byl potom promítán i na dalších podobných akcích, kde své kvality jen dokazoval. Universal Studios Stevenovi nabídli smlouvu na dalších 7 let.

V Universal Studios začal Steven pracovat na několika televizních show. Až později mu bylo přiděleno i režírování dílu seriálu „The Name of the Game”. Nadřízeným se pokračování režírované Stevenem líbilo natolik, že rozhodli o přidělení dalších čtyřech filmů. První z nich byl film určený na televizní obrazovky s názvem „Duel”. Ihned po uvedení se z filmu stal hit a diváci se ho nemohli nabažit. Tento úspěch vystřelil Stevena mezi nejuznávanější režiséry v Hollywoodu.

Krize na sebe bohužel nenechala dlouho čekat

Film Duel byl obrovský úspěch, jenže po něm si Steven Spielberg sáhl na kreativní dno. Dostával hromadu nabídek, ale žádný ze scénářů ho neuchvátil. Odmítal, co mohl a tak nebylo prakticky na čem pracovat. Nakonec se vydal vlastní cestou a mimo studia začal pracovat na filmu „The Sugarland Express”. Mezi kritiky se tento snímek stal populárním, diváci si jej však neoblíbili.

Poměrně zásadní roli v té době hrálo hnutí „New Hollywood,” které sdružovalo filmaře, kteří chtěli získat více svobody do své tvorby. Dříve bylo totiž takřka nemožné natočit film bez zásahu velkých studií. Ani Steven nebyl v situaci, kdyby si mohl dovolit vystoupit a začít tvořit jen na své jméno. Proto se vrátil zpět k producentům filmu „Duel” a rozhodl se, že odrežíruje další film. „Jaws” Stevenovi připomínal scénářem „Duel”. I přes to ale nechtěl obětovat lukrativní smlouvu a hlavně slib, že po natočení dostane svobodu volby dalšího snímku

Čtěte také: George Lucas: Autonehoda, které se podepsala na vzniku Star Wars.

Skromně na vrchol

Steven Spielberg byl filmem „Jaws” kariérně posunut ještě o kousek výše. Šlo o nevídaný úspěch, studio dokonce film začalo poprvé na světě produkovat velice široké cílové skupině. Stevenův styl pronikl do kinematografie a začal ji měnit od základů. Neutuchající prodejní úspěchy „Jaws” navíc přihráli Stevnovi nabídku, které se neodmítá – dostal volnou ruku v pokračující spolupráci. I díky tomu dnes můžeme s chutí hltat filmy jako Indiana Jones, Jurský park, E.T. a podobně.

Který film Stevena Spielberga je vám nejbližší?

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu