Jak víra ovlivňuje naše mentální zdraví?

Mnoho lidí na naší planetě věří ve vyšší moc, která jim neustále pomáhá stát se lepšími lidmi. Tento postoj často zastávají rozhodující části populací v desítkách zemí po celém světě, což samozřejmě koresponduje s počtem věřících. Mentální zdraví bylo u věřících lidí prokazatelně zlepšeno. Pojďme se tedy společně podívat na způsoby, jak může náboženství ovlivňovat mentální zdraví člověka.

Jaké jsou pozitivní efekty?

Nezáleží na tom, zda se jedná o křesťanství nebo islám. Prakticky všechna rozšířená náboženství světa totiž určitým způsobem vysvětlují jeho vznik a fungování. Věřící jsou přesvědčeni o tom, že jim Bůh připravil cestu životem, takže vše co se jim stane, má nějaký osudový význam. Nic se tedy neděje náhodou. Náboženství také podporuje všechny věřící k udržení vnitřního klidu a rovnováhy.

Víra v boha má uklidňující účinky

Nikoho z vás asi nepřekvapí, že má náboženství uklidňující vliv na organismus. Zvláště budhismus rád demonstruje vyšší aktivitu čelního laloku, což jednoznačně značí nižší pravděpodobnost, že se tato část organismu zapojí do reakčního chování. Tím pádem budete daleko lépe schopni přijímat stresory a negativní reakce na vaši osobu. Jinak řečeno, nic už vás tak snadno nerozhází, což je dnes velmi důležité.

Je náboženství vhodné pro každého?

Náboženství samozřejmě není vhodné pro každého. Na věřící se v dnešní době drtivá většina společnosti dívá přes prsty, takže se připravte na nevlídné pohledy. V tom nejhorším případě by se u vás mohl objevit takzvaný náboženský trauma syndrom. Ten se ale převážně objevuje u lidí, kteří se nevydali na víru pravou, ale naopak se zapletli do náboženské sekty, takže měli vážné životní problémy.

Pokud chcete jednoduše vylepšit své zdraví, měli byste vyzkoušet náboženství. Nutno ovšem dodat, že jste-li celý život ateisté, těžko se ze dne na den stanete věřícím.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu