Rozchodem život nekončí – jak se vyrovnat s bolestí po ztrátě partnera

Rozchod je vždy nepříjemnou a velmi těžkou událostí, kterou každý z nás snáší jinak. Někdo hůř a někdo lépe. I když každý konec značí zase nový začátek, hodit tolik společných let a vzpomínek jen tak za hlavu umí málokdo. Jak se vyrovnat s rozchodem důstojně a co nejlépe?

Všechno zlé je pro něco dobré – co si odnést z rozchodu

I bolest a utrpení je možnost dalšího růstu. Možná právě teď naleznete smysl svého života, uvědomíte si chyby, které jste dělali a budete se je snažit napravit. Možná se více začnete věnovat sobě samým a svým zálibám a přestanete se trápit. I když na začátku můžete mít pocit, že život pro vás skončil a nic hezkého už nepřijde – přijde. Jen je potřeba do ničeho se nehnat a užívat si to co je teď.

Po několika fázích, kterými podle odborníků procházíme v období rozchodu – popírání, vztek, smlouvání, deprese a přijetí se dostanete do bodu, kdy si uvědomíte, že přesně takhle to mělo být a budete připravení jít zase dál. Každý potřebuje na zotavenou jiný čas – je to individuální – dejte si ho, kolik potřebujete a až budete připraveni, vykročte zase dál.

Pozor na alkohol

Člověk často sáhne po skleničce alkoholu, aby zahnal žal a bolest z rozchodu – to je normální a naprosto přirozené. Jenže právě v téhle chvíli bude alkohol špatný sluha a ještě horší pán. Možná vám na chvíli uleví, vy se vypláčete, ovšem pozor na citové výlevy, výčitky anebo dokonce žadonění o návrat. V alkoholovém opojení nás totiž nenapadne nic lepšího, než vzít telefon a dotyčného začít bombardovat zprávami nebo telefonáty. Nic dobrého to, ale nepřinese. Jen se ráno vzbudíte s morální kocovinou a výčitkami svědomí – a to vašemu celkovému stavu rozhodně neprospěje.

Nevytloukejte klín klínem

Krásně a sexy se obléknout, zajít si ke kadeřníkovi a na manikúru a pak vyrazit večer ven obrážet bary. Pokud si potřebujete po rozchodu dodat sebevědomí, pozor na flirtování a přelepování náplastí v podobě náhodného sexu na jednu noc. Možná si v tu chvíli budete připadat zase ve formě a chtění – ráno zase přijde tvrdý pád na dno. Z rozchodu se nikdy nevzpamatujete v náruči někoho jiného – na to si musíte vždy vystačit sami.

Pokud vaše trápení ale po delší době neopadá – ba naopak, nikdy se nestyďte zajít k odborníkovi a poprosit o pomoc. Někdy pomůže, když se vypovídáte cizímu člověku, který vám řekne svůj názor naprosto otevřeně a nezaujatě.

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu