S ohledem na zdraví bychom se měli chovat jak v kariérním, tak i osobním životě. Řešení problémů všedního dne patří mezi rutiny, kterými si prochází naprosto každý. Ačkoliv by se mohlo zdát, že více témat k řešení podprahově znamená úspěch, existuje i druhá strana mince.
Času i energie má každý z nás jen omezeně. Jakékoliv plýtvání se může negativně projevit na naší náladě, nedej bože celé životní cestě. V tomto ohledu je třeba si uvědomit, že zásoby jednak emocionální, ale také mentální energie jsou limitovány a jednou už zkrátka nebude z čeho brát. Proč se tedy trápíme a slepě následujeme úspěch i přes hromadu zbytečností?
Více řešit pomáhá kariérně, zdravotně ale škodí
Předobraz společnosti jasně udává, že víc věcí k řešení automaticky znamená úspěšnější život, co myslíte? Ono na tom něco bude. Přece jen více věcí, jež dokážeme během dne vyřešit, znamená větší krok, který ke svému cíli uděláme. Jenže stres a nepohodlí, které toto rozhodnutí přináší, se mohou výrazně projevit na zdraví. Nejen na fyzickém, problémem bude spíše zdraví mentální.
Kde je problém? Reálně se lze jako pokaždé obrátit na sociální sítě. Každý zde má vybudovanou svoji bublinu, ve které má kromě kamarádů také vzory. Právě vzory nás nutí často začít řešit zbytečnosti. Proč? Vidíme je na fotografii s drahým autem nebo řekněme na drahé dovolené. Hned se nám v hlavě začíná rozbíhat jakýsi koloběh. Přemýšlíme, proč dané auto nebo dovolenou nemáme taky. Začínáme rozebírat, do jaké míry jsou nám tyto věci dostupné či nikoliv. Jediná fotka tak způsobí několikahodinový výpadek mysli. Místo soustředění na vlastní cíle přemýšlíme nad úspěchem někoho úplně jiného. Zbytečně, naprosto zbytečně.
„Čím více si budeš stěžovat na své problémy, tím více problémů ke stěžování budeš mít”
Míň věcí lze uchopit kvalitněji a svědomitěji
Důležitější, než řešit po Česku vše, co se kde mihne, je pracovat na opravdu důležitých věcech. Máte-li definované cíle, kterých byste chtěli dosáhnout, nebude to vůbec nic náročného. Zkrátka se vzdejte přílišných otěží vzniklých právě řešením problémů, které se nás ani kousíčkem netýkají. Proč dávat něčemu takovému vůbec prostor v našem životě?
Někdy je na vině nuda. Nemáme co dělat a tak zkrátka nakoukneme pod pokličku do cizí kuchyně. Tyto pikantnosti pak samozřejmě musíme rozebírat i dál třeba v okruhu přátel. Opět tak stavíme začarovaný kruh – trávíme čas něčím, co nám nepomůže něčeho dosáhnout, byť se to může projevit pozitivně na kariéře. Opravdu, řešení zbytečností mnohdy umí vyčarovat kouzelnou kariéru. Jenže…
Zahleděný do tebe, nevidím kus sebe…
Přílišným řešením problémů vzdáleným našim cílům a snům se vzdáváme obrovského kusu vlastního já. Možná se vám to na první pohled nemusí tolik zdát, ale opravdu je to tak. Méně věcí k řešení nabízí klid a prostor k soustředění na činnosti, které vás dělají šťastnější. Může to být naprosto cokoliv, máte jistě své adepty. Tento přístup má velmi pozitivní vliv na zdraví, poněvadž ubude výrazně stresu a ten, který zůstane, se jen přirozeně podepíše na novém stylu života. Volnomyšlenkářský postup občas umí opravdu udělat divy. Přesvědčte se ostatně sami…
Které věci jste dříve řešili a teď na ně ani nevzpomenete?