Psychosomatika: když se psychika odráží na fyzickém zdraví

Tento pojem jste už slyšeli? Skloňuje se ve všech pádech, je to termín, kterému se stále víc a víc připisuje důležitost. Protože to, co se děje, se neděje bez důvodu. Mnohdy se vrací bolesti, problémy a všechno, ale klasická léčba, jak ji známe roky, nepomáhá. Objevují se neustále bolesti hlavy, ale problém není fyzický? Bolesti břicha, žaludku, bolí vás záda, ruka, rameno. Psychosomatika je věda, které se stále snaží lékaři přijít na kloub. Je to věda, která se snaží rozpoznat souvislosti mezi různými stavy těla a duše. Název psychosomatika vychází z duše (psyché) a těla (soma).

Všechno souvisí se vším

Alternativní medicína se tímto zaobírá už dlouho. Pohled na nemoc či bolest ze všech úhlů, protože i zdánlivá maličkost může mít velký vliv. Lidské tělo je spjato s psychikou a naopak. Jste-li ve stresu, může vás bolet žaludek, můžete být unavení, můžete cítit bolesti hlavy, mít špatné trávení nebo třeba se mohou objevovat průjmy či naopak zácpa, bolí vás záda, svaly a podobně. Často vezmete lék, řešíte opakující se bolesti s lékařem, ale na nic se nepřichází. Co se zaobírat psychikou?

Můžete se zaobírat mnoha vnitřními konflikty, žít v nefunkčním vztahu, mít problémy v práci, práce vás nemusí bavit, kolegové intrikují, necítíte se dobře ve svém těle, máte zažité stereotypy, které vás ničí, neustále se stresujete, problémy s dětmi, rodiči, partnerem. Prostě toho může být velká spousta, co vás v mysli trápí. Někdy to jsou třeba věci, které si ani sami nepřipustíte. Bojujete sami v sobě a problémy fyzického rázu se opakují a později se mohou taky stupňovat. A jednoduše mohou vzniknout psychosomatická onemocnění.

Začarovaný kruh – jak se z něj dostat?

Asi už dopředu tušíte, že nelusknete prsty, nevezmete si prášek nebo si jen neuvědomíte, co je špatně a rázem se všechno změní. Psychosomatické bolesti a nemoci jsou mnohdy „horší“ než fyzické, protože se s nimi musí nakládat jinak, léčba je delší a často spletitá. Přesto existuje řešení, jak si pomoc, jak všechno zvládnout. Je v pořádku zjistit, zda problémy, které máte, nemají původ ve fyzické stránce. Projděte vyšetření, navštivte lékaře. Pokud jste po fyzické stránce zdraví, je dobré se zamyslet nad duševním zdravím.

Nejste automaticky blázni

Můžete si najít praktického lékaře, který se zaobírá psychosomatikou, který ji rozumí, případně si můžete zkusit pomoci sami. Udělat takovou malou revizi a zjistit, zda vás v životě vše naplňuje – práce, rodina, vztahy, škola, děti, přátelé. Když jste na něco mysleli, přitížilo se vám? Nebo když jste danou věc začali řešit, ulevilo se vám? Kápli jste na to pravé! Když to však nejde s vlastní pomocí, pak jsou zde odborníci, kteří mohou pomoci.

Nepřehlédněte: Úleva pro vaši mysl – kdy si potřebujete odpočinout?

Psychoterapie není žádná věda, může se na ni objednat kdokoliv a dokonce ani nemusíte mít potvrzení od lékaře, terapie můžete platit z vlastních peněz. S pomoci odborníků můžete přijít na to, kde je problém, proč se vám děje to, co se děje a jak si pomoci, aby vám zase bylo dobře. Většinou pohled nezainteresované osoby, která vás nezná tak dobře, může pomoci. Zaměřte se na sebe, svůj život. Mějte čas pro sebe, věnujte se koníčkům, relaxujte, spěte, mějte dostatek pohybu, štěstí, pohody. Obklopujte se lidmi, které máte rádi a ti, kteří vám život ztěžují, jednoduše odstřihněte.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu