Průvodce Vánocemi pro rodiče: Jak se letos vyhnout stresu a užít si svátky?

Všichni víme, jaké to je. Začátkem prosince se začne stále více stupňovat napětí spojené s blížícími se vánočními svátky. Vánoce jsou totiž často nejen obdobím radostným, ale také velmi stresujícím. Existuje nekonečný seznam povinností od pečení cukroví a vánoční výzdoby přes nákupy a balení dárků až po velké uklízení a přípravu štědrovečerního menu. Vánoce ale nemusejí být vyčerpávající. Jak na to?

Přemýšlejte a plánujte včas

Díky včasné přípravě se můžete vyhnout panice na poslední chvíli. Příprava zajistí, že na nic nezapomenete a budete vědět, co kdy udělat, takže neskončíte ve stresu a naprosto vyčerpaní, až přijde „velký den“.

Soustřeďte se na to, co je pro vaši rodinu nejdůležitější

Zeptejte se sami sebe a svých nejbližších, co je pro vás vlastně nejdůležitější. Promluvte si o vánočních očekáváních s partnerem a rodinou. Jaké věci a tradice vám přinášejí největší radost?

Ztratit se ve víru svátečního chaosu, událostí a očekávání je snadné. Často se dostáváme do pasti, že chceme všechno stihnout a všechno udělat perfektně. To je však často nemožné a nakonec máme pocit, že selháváme bez ohledu na to, kolik času a úsilí tomu věnujeme. Vyberte si několik nejdůležitějších věcí, které zajistí, že všichni budou spokojeni, a na ně se soustřeďte přednostně.

Vánoce jsou o pospolitosti a lásce a nezávisí na tom, jak krásně máte vyzdobený dům, jak velký je váš vánoční stromek nebo kolik dárků dostanou vaše děti.

Vánoční večeře v rodinném kruhu.
zdroj: pexels.com

Užitečné seznamy

V rámci příprav si vytvořte seznam, na kterém si stanovíte priority úkolů, abyste se mohli soustředit vždy jen na jednu věc. Rozdělte jej na seznam potřebných věcí a seznam „přání“. Do druhého seznamu zapisujte úkoly, které by bylo hezké udělat, ale které by bylo možné i přeskočit.

Delegujte

Nemůžete dělat všechno sami, proto rozdělte povinnosti mezi členy rodiny. Každý ve vaší domácnosti může přispět a pomoci různými způsoby. A pokud máte návštěvy, mohou se do pomoci zapojit i ony, například přinést část občerstvení nebo přijít dříve a pomoci s přípravou, i při tom se dá užít spoustu zábavy.

Naučte se říkat ne (i o Vánocích)

Vánoce jsou často spojeny i s tlakem na povinnou účast na návštěvách či večírcích, často spojených i s dáváním dárků či přípravou jídla, pokud jste v roli hostitele.

Pokud máte větší rodinu a okruh přátel, často se tak může stát, že buď nejste doma, nebo musíte něco chystat pro příchozí hosty. Stanovte si předem, s kým, kdy a jak se chcete během svátků vidět. Ostatním slušně poděkujte, ale řekněte ne.

Zdroj: independent.co.uk, rustygriswold.ca

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu