Máte tendence odkládat všechno, do čeho se vám úplně nechce, co je nepříjemné nebo moc složité? Uděláte to zítra, je mantra, kterou používáte každý den, dokud už to nehoří, pak to musíte zvládnout stůj co stůj. Hledáte důvody, proč zrovna teď nepracovat? Zaseknete se při procházení mailů, sociálních sítí nebo jen sledování televize a najednou je pryč hodina i více? Prokrastinace není jen problémem dětí a mládeže školou povinné. Prokrastinovat může zcela bez problémů i dospělý člověk a ten pak dohání resty a prostoje po večerech, nad rámec pracovní doby nebo třeba i v noci.
Problém s prokrastinací
Prokrastinace je odborný výraz pro opakované a neustálé odkládání nějaké činnosti, práce nebo skutku na pozdější dobu. Někdy je důležité danou věc odložit – nemáte mnoho podkladů, informací, jste nemocní nebo se jen necítíte psychicky dobře a podobně. Ovšem když jste zcela v pořádku a máte všechny informace a podklady, pak už je to na pováženou. Proč? Prokrastinace totiž může být velkým problémem v osobním a hlavně pracovním životě. Neustále odkládané úkoly vám mohou přerůst přes hlavu, nestihnete to, úkol vyžaduje delší pracovní dobu, než jste si původně mysleli, nestihnete ho včas nebo dokonce vůbec, budete potřebovat pomoc a ostatní nestíhají, protože mají své úkoly. Prokrastinaci učiňte přítrž. Jak?
Zbytečně se nestresujte
Stres není něco, co by vám mohlo prospívat, to ví asi každý. Odolnost vůči stresu je věta, kterou personalisté rádi používají, ale kdo z nás ji má? Možná někdo pracuje dobře pod stresem, ale takoví lidé se počítají na prstech jedné ruky. Nepatříte k nim? Ani my ne! Zbytečně se nestresovat je klíčem k tomu, jak správně pracovat s time managementem, jak neustále něco neodkládat na později. Budete-li mít vše rozvrhnuto a dodržíte časový plán, pak se vyhnete stresu.
Vše naplánujte
Bez plánu to obvykle nejde, minimálně pokud je úkolů hodně, musíte je řešit postupně nebo třeba souběžně. Rozvrhněte si celý úkol! Napište si jednotlivé části na papír, přidejte ke každé části konkrétní termín, kdy musíte mít hotovo. Jak plánovat? Na začátek si dejte ty těžší pracovní úkoly, protože po ránu to mnohem lépe myslí, nejste tolik unavení a máte kreativnější mysl. S postupem času klesá váš výkon a soustředěnost, proto na konec pracovní doby plánujte jednodušší úkoly. Co splníte, to odškrtněte.
Pozor, nerušit!
Máte-li před sebou důležité věci, pak vás nemá nikdo rušit. Vypněte mobil, sociální sítě, kolegům řekněte, že vás nemají vyrušovat, že v polední pauze máte prostor pro řešení všeho, co je potřeba. Sociální sítě a telefon obecně ruší od soustředění a práce, takže ve finále chvíli trvá, než odepíšete, zkontrolujete, kdo co dává na sítě, pak se vrátíte k práci, musíte složitěji navázat na předešlou myšlenku. To vše zdržuje.
Čtěte také: Přestávka v práci – proč je tolik důležitá a v čem pomůže?
Správné pracovní prostředí
Někdo potřebuje absolutní ticho, druhý alespoň slabé rádio nebo pracovní muziku, která vás motivuje a podporuje v soustředění. Někdo rád chaos okolo sebe a neřeší, kde co je, druhý chce mít uklizeno a všechny věci na svém místě. Co zabírá na vás? Nejlepší je nachystat si vše, co budete potřebovat k ruce, protože tím šetříte čas. Nebudete papíry hledat někde v šanonech, v další kupě papírů a podobně.
Krátké pauzy
V práci je dobré dělat drobné pauzy – stačí pětiminutovky, které vás proberou, osvěží. Protáhněte se, jdete na toaletu, dejte si svačinu, šálek čaje, koukejte z okna. Nepracujte, neřešte nic, co s prací souvisí. Dopřávejte si také pauzu na snídani, oběd, svačinky. Regenerace je důležitá a ideální ve chvíli, kdy dopíšete kus textu nebo doděláte nějakou větší část.
Autorsský text | foto: pixabay