Příběh Stephena Kinga aneb život bez otce a boj s drogami

Není snad člověka, který by neznal nejúspěšnějšího spisovatele dnešní doby, Stephena Kinga. Z nenápadného studenta se stal uznávaný autor jeho proslulých hororů. Co stojí za jeho úspěchem? A byl jeho život tak klidný, jak se zdá?

Stephen King a jeho dětství

Americký autor Stephen King se narodil 21. září 1947 v Portlandu v Maine. Cesty jeho rodičů se bohužel rozešly, když byl ještě malý kluk – matka ho spolu s jeho starším bratrem vychovávala sama. Otec byl obchodním námořníkem a bez jediného slůvka od nich ze dne na den odešel.

Už v raném věku dokázal svůj cit pro psaní

Stephen King navštěvoval gymnázium, ale poté, co se přestěhovali, nastoupil do Lisbon Falls High School, kde v roce 1966 odpromoval. Jeho další studium vedlo na Univerzitu v Maine v Oronu. Stephen byl velmi aktivním studentem, měl svůj týdenní sloupek ve školních novinách a věnoval se i politice. Již během svých mladých let prokázal, že je zdatný spisovatel, v roce 1963 vydal sbírku povídek.

Stephen se i při své práci oddával spisovatelským činnostem

Zpočátku, když hledal práci jako učitel, pracoval Stephen King jako dělník v prádelně. Právě při této práci vydal a také prodal svou první povídku společnosti Startling Mystery Stories. Koncem roku 1971 začal pracovat na Hampdenské akademii, kde vyučoval angličtinu. V psaní stále pokračoval – pracoval na tvorbě povídek a románech.

Jeho první román se stal naprostým bestsellerem

Průlom v jeho kariéře nastal v roce 1973, když vydavatelství Doubleday & Company přijalo jeho první román Carrie k publikaci. Ten se stal bestsellerem. Stephen okamžitě začal pracovat na druhém románu. Jeho třetí román The Shining byl napsán po smrti jeho matky, kdy se přestěhoval do Colorada. Po čase se však vrátil zase do Maine, kde dokončil svou práci na knize Svědectví. Stephen mohl být spokojený, právě v tuto dobu odstartovala jeho slavná kariéra.

S prací přišly i odměny

Stephen King za svou tvorbu získal mnoho ocenění – v roce 1972 v časopisu Us Magazine – Nejlepší beletrista roku, World Horror Convention – World Horror Grandmaster, University of Maine – Cena absolventů, National Book Award a Mystery Writers of America 2007.

Nepřehlédněte: Roman Abramovič aneb jak se majitel Chelsea dostal ze Sibiře na výslunní.

Málokdo ví, že Stephen si prodělal i těžké období, kdy bojoval s problémy s alkoholem a drogami. Naštěstí po zásahu jeho rodiny se vzpamatoval, a dnes je mimo jiné velmi štědrým filantropem – každoročně věnuje miliony dolarů knihovnám, hasičským sborům, rodinám v nouzi, klubům, školám a uměleckým organizacím prostřednictvím Nadace Stephena a Tabithy King.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu