Postavit se těm, kteří nás v práci i jinde neustále kritizují, může být obtížné, ale je to velmi důležité. Jak na to?

Zažívat v životě kritiku je normální a občas to může být i užitečné. Věc se však mění, pokud jsme kritizováni a znevažováni neustále a systematicky. Tato situace může v nejhorších případech vést až k šikaně či psychickému násilí. Může se to stát v práci, ale také ve vztazích, a to jak přátelských, tak partnerských.

Kritika nemusí být jen negativní, ale často je

Pokud je vše, co děláme a kým jsme, systematicky bořeno, byť jen několikátým sarkastickým vtipem, dříve či později to odneseme. Pocit, že jsme pod drobnohledem, a neustálé zlehčování našeho výkonu se stane zdrojem frustrace a zmatku.

Strach nás ale zároveň nutí mlčet tváří v tvář této situaci a staví nás do defenzivy při každém kroku. Existuje nějaký způsob, který by fungoval při jednání s těmi, kdo nás kritizují a znevažují?

Hlavně nemlčte

Budování sebeúcty je dlouhá a trnitá cesta, při které je důležité, abychom se cítili přijati lidmi v našem pracovním a sociálním prostředí. Pocit, že nás okolí přijímá a má rádo, má zásadní význam pro naše duševní zdraví a také z nás dělá sebevědomější lidi.

Naučit se zvládat neshody je těžké. Poté, co přijmete fakt, že něčí chování je pro vás nepřátelské, musíte pochopit, proč tomu tak je a jak situaci vyřešit. Mluvte o tom otevřeně, klidně a diplomaticky. Zdvořilost musí být vždy první zbraní.

Vycházejte z předpokladu, že pouze vy znáte svou vlastní hodnotu. Vaše sebehodnocení nezáleží na ostatních, žije pouze z toho, čeho sami víte, že jste schopni. Dejte to této osobě jasně najevo. Proč nevidí vaše odhodlání? Proč se chová, jako by vaše práce neměla žádnou hodnotu?

Figurka z lega znázorňující nespokojenost v práci.
zdroj: pixabay.com

Zaměřte se na sebe, nikoli na druhé

Pokud vás váš výkon neuspokojuje, snažte se ho zlepšit. Protože jste se tak rozhodli. To, co děláte, odráží to, kdo jste a jak se cítíte, takže se nenechte vyvést z míry několika nepříjemnými poznámkami.

Dělejte něco, co vám dělá dobře, a příliš nelpěte na uznání druhých lidí. Někdy jste v čele a někdy zaostáváte, ale závod je dlouhý a s přibývajícími roky si uvědomíte, že je to jen proti vám.

Tváří v tvář těm, kteří to vždy myslí špatně, jděte o kousek dál. Dali jste do toho vše, abyste se cítili doceněni? Mohli byste totéž říci o nich? Neztrácejte čas závistí, ti, kteří nedělají nic jiného, než že vás znehodnocují, mají málo charakteru a křehčí sebevědomí než vy.

Zdroj: guidapsicologi.it, psychologytoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu