Posilování vlastní vůle – co by vám mohlo skutečně pomoci?

Máte před sebou spoustu věcí, které musíte udělat nebo budete muset udělat? Namísto toho si prohlédnete časopis, hrajete hry na mobilu, sledujete seriály nebo jen sledujete sociální sítě. Pak honíte termíny na poslední chvíli, rychle se snažíte dodělat, co už mělo být dávno hotové. Mít pevnou vůli, určitě si nedáte poslední kousek dortu, nesníte celou čokoládu na posezení nebo třeba jdete cvičit, uděláte nejdřív práci a pak se jdete bavit a vše další. Mít pevnou vůli není jednoduché, možná to chce cvik, pokud vás to svádí si zapnout další díl seriálu nebo si dát poslední kousek koláče.

Odvaha, vytrvalost a odhodlání

Někdy silnou vůli máte, odoláte poslednímu dortu nebo seriálům, které na vás netrpělivě čekají. Namísto toho jdete cvičit nebo pracovat. Jenže častěji dáváte přednost „potěšení“ před povinností? Pro dobrý osobní rozvoj prostě silnou a pevnou vůli potřebujete. Proč to někde funguje a jinde máte problémy? Co vám může pomoci v posílení vaší vůle?

Jak zvládat stres?

Silná a pevná vůle je dobrá, ovšem objeví-li se stres, pak je trochu problém. Stres je totiž velkým zabijákem pevné vůle. Umí ji navrtat jako termiti kus dřeva a rázem vaše zásady vezmou za své. Jste často pod stresem? Není se čemu divit, že vaše vůle klesá a klesá. Cítíte stres? Pro začátek se zhluboka nadechněte a vydechněte. Uklidněte se, nesahejte hned po sladkostech či něčem jiném. Zaměřte svou energii na něco jiného.

Čtěte také: Sebeláska aneb návod na to, jak být šťastnější?

Plán je jasný

Držte se svého plánu a povzbuzujte se. Řekněte si, že nemůžete sníst dort nebo si nemáte dát kus dortu? Zkuste si vždy říkat, že si nemáte dát kus dortu, nemáte se koukat v pracovní době na seriály, nemáte trávit čas na internetu, protože práce stojí. Výmluvy jsou jedna věc, ale vy se držte svého jasného plánu.

Meditace

Pomáhá zklidnění, prozkoumá vaše vnitřní pochody, možnosti a pomůže zvýšit sílu vůle. Meditace má tendenci pomoci od stresu, uklidní vás, posiluje sebevědomí a celkově vás meditace může „vrátit zpět“ když se něco nepovede. Krátká meditace má velké účinky na vás i vaše tělo.

Nepřehlédněte: Ranní rutina aneb udělejte svůj den produktivnější.

Zkuste něco oddálit

Nemyslíme tím zrovna práci, ale spíš to, kvůli čemu máte podlehnout. Máte tendence nutně si pořídit novou sukni nebo celý kus dortu? Řekněte si, že dort si dáte o víkendu nebo třeba až budete mít hotové účetnictví, až si zacvičíte, uděláte vše, co potřebujete do práce. A sukni? Tu si pořídíte, až uděláte revizi šatníku, vyklidíte sklep a podobně.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu