Polyamorie: Jak vlastně funguje a může vůbec fungovat?

Představa polyamorního vztahu může být dost odlišná od standardní milostné trajektorie, kterou mnoho z nás považovalo odjakživa za předem danou. Většina z nás si totiž v podvědomí vždycky říkala, že budeme trochu randit, najdeme toho pravého, usadíme se v monogamním vztahu a budeme žít šťastně až do smrti. Nyní ale žijeme v době, kdy o sexuálním spektru mluvíme otevřeněji než kdy dřív. Jedním z příkladů je i polyamorie neboli stav, kdy jedna osoba žije v intimním vztahu s více než jedním partnerem najednou.

Představy versus realita

Například téměř třetina mileniálů, lidí narozených od osmdesátých let minulého století do roku 2000, v průzkumu YouGov z roku 2020 uvedla, že jejich ideální vztah je do určité míry nemonogamní. Přestože se o polyamorii stále častěji mluví a je též častěji praktikována, spousta lidí má stále otázky ohledně toho, jak vlastně přesně funguje. Ve skutečnosti i lidé, kteří polyamorii praktikují, bojují s některými předpoklady a předsudky o tom, co to znamená být polyamorní. Pojďme tedy vyvrátit největší mýty, které polyamorní lásku obklopují, a vysvětleme si, jak vypadá etický polyamorní vztah.

Polyamorie je hlavně o sexu

Je snadné se domnívat, že přitažlivost polyamorie spočívá v možnosti sexu s více lidmi, neboť díky ní neexistuje nevěra. Koneckonců i zarytí monogamisté mají tendenci pociťovat záchvěvy touhy po druhých. Polyamorie ale zdaleka není jen o sexu, zároveň je třeba říci, že základem polyamorního vztahu je také to, že o sobě zúčastněné osoby vědí. Ve skutečnosti si mnoho polyamorních lidí vytváří něco, co považují za jakousi rozšířenou podpůrnou síť, kde některá, ale ne všechna spojení zahrnují sexuální složku.

Polyamorní vztah je pro lidi, kteří se nechtějí vázat

Tradiční vztahové zvyklosti nám diktují, že bychom většinu své pozornosti, náklonnosti a lásky měli směřovat pouze k jednomu protějšku. Pokud jste se někdy snažili vtěsnat svou drahou polovičku do svého kalendáře, pravděpodobně dokážete ocenit, jak komplikované to může být, když se počet vztahů, které udržujete, rozšíří. To je ostatně jedna z klíčových výzev polyamorního života, kterou se většina lidí snaží zvládnout pomocí dobré komunikace, jasné snahy o vyvážení potřeb a přání více partnerů a v zájmu praktičnosti i společných kalendářů. V polyamorii máte rovnocenné vztahy s několika různými lidmi a všem musíte věnovat svůj čas a pozornost.

Polyamorie nemůže dlouhodobě fungovat, lidé jsou od přírody žárliví

Sdílení je těžké, zejména když to znamená vzdát se něčeho, co je pro vás důležité. Mnoho lidí mylně předpokládá, že polyamorní lidé nežárlí, že jsou nad pocit žárlivosti povzneseni. Není tomu tak. Hlavní rozdíl však spočívá v tom, že se naučí na pocity žárlivosti a závisti reagovat otevřeností a zvědavostí, nikoli studem a hněvem.

zdroj: pexels.com

Polyamorie znamená orgie

Stejně jako polyamorie není jen o sexu, není ani o skupinovém sexu. Jistě, skupinový sex se v určitých vztazích za určitých okolností děje, ale existuje mnoho polyamorních vztahů, které skupinový sex nezahrnují. Navíc, i když ke skupinovému sexu dochází, málokdy je to nekontrolovatelná orgie, ale spíše trojice či čtveřice lidí, kteří jsou dlouhodobými partnery.

Polyamorní lidé jsou více ohroženi pohlavními chorobami

Sex s několika různými partnery může být rizikový, ať už jste v polyamorním vztahu, nebo ne. Polyamoristé však mají tendenci „hrát na jistotu“ neboli bezpečně. Většina lidí žijících v polyamorních vztazích je mnohem opatrnější a zodpovědnější než většina „monogamních“ lidí, kteří lehkomyslně podlehnou příležitostnému sexu.

Polyamorie znamená neznat zlomené srdce

Vzhledem k tomu, že ve skutečné polyamorii k sobě lidi poutá stejná láska jako v monogamním vztahu, možnost zlomeného srdce je zcela reálná. Více partnerů může také znamenat větší potenciál pro zlomené srdce, s „velkou láskou“ přichází i velké trápení.

Jestli z výše uvedených tvrzení plyne nějaké ponaučení, pak je to, že polyamorie není univerzální. Nebo možná to, že láska není univerzální a každý z nás se může rozhodnout pro trochu jiný způsob, který mu vyhovuje.

Zdroj: consciouspolyamory.org, instyle.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu