Pauza ve vztahu: Jak se s ní vyrovnat a k čemu ji využít?

Tolik diskutovaná pauza na rozmyšlenou, tedy přestávka během vztahu, je často obtížnější než krize. Existují praktické rady, kterými se vyplatí řídit, i věci, které je lepší nedělat. Proto jsme se pokusili sestavit jakéhosi praktického průvodce jako pomůcku. Samozřejmě se ale nejedná o všeobecně platná doporučení, která je třeba dodržovat do písmene. Velmi totiž záleží na konkrétní situaci, délce trvání vztahu i příčině rozchodu.

Co je příčinou pauzy?

Důvodů, které vedou k rozchodu v páru, může být mnoho, ale překvapivě často jde jen o nejistotu a tvrdošíjné přesvědčení, že na tento vztah nestačíme nebo že partner není ten pravý. V těchto případech je třeba zapracovat na introspekci, zejména pokud jsme to my, kdo o rozchod žádá.

Pak jsou případy, kdy vše závisí na tom, jak se jeden z dvojice zachová, zejména po zradě nebo jiných nešťastných událostech. Na všem nebo téměř na všem se dá pracovat, ale je třeba dodržovat dvě základní zásady – respektovat prostor toho druhého a být upřímný.

Co během přestávky ve vztahu dělat?

Jednou z důležitých věcí je pochopit, jak se cítíte a proč jste se v dané situaci ocitli. Je možné, že jste se ve vztahu dostali do slepé uličky a potřebujete udělat krok zpět. Nebo se vyskytl konkrétní problém a vy potřebujete čas na rozmyšlenou.

Ať už zjistíte jakoukoli příčinu, je důležité si to s partnerem vyjasnit a promluvit si o tom. Heslem je otevřenost a upřímnost. A také si vyslechněte, co vám chce říct, nemůžete rozhodnout za vás oba, aniž byste si vyslechli názor toho druhého.

Jakmile si oba promluvíte a shodnete se na tom, že pauza je nejlepší řešení, je čas stanovit si hranice. Protože utíkat do zmatku a bolestivé situace nepomůže ani jednomu z vás. Jak jsme již řekli, každý pár je jiný, takže i hranice, které je třeba stanovit, se mohou lišit v závislosti na situaci.

Využijte tento čas odloučení k tomu, abyste se o sobě, svém partnerovi a vašem vztahu dozvěděli něco nového. Položte si určité otázky. Ptejte se, co od tohoto vztahu chcete, kam směřujete, zda je možné budovat společnou budoucnost.

Přemýšlející žena.
zdroj: unsplash.com

Co během pauzy nedělat?

Nežádejte o pauzu ve vztahu uprostřed hněvu nebo frustrace. Jde o důležité rozhodnutí, které musíte oba prodiskutovat a rozhodnout se o něm společně. Mnoho lidí se rozhodne pro přestávku ve vztahu, aby se vyhnuli komplikované situaci skutečného rozchodu, jako by jeho odkládání mohlo přinést něco dobrého.

Takový přístup však bude pro vás oba jen obtížnější. Pokud víte, že se chcete rozejít, je lepší se k situaci postavit čelem. Rozchod teď, když víte, že to chcete, odstartuje proces uzdravování. Nejen pro vás, ale také pro vašeho partnera.

Vídat se s někým jiným? To je dilema, které během pauzy na rozmyšlenou trápí každého, zejména pokud jste mezitím potkali někoho zajímavého a máte po dlouhém období života v páru chuť na něco nového. Obecně se radí nedělat to, existuje pro to mnoho důvodů. Jedním z nejdůležitějších je, úcta k vašemu vztahu a k osobě, kterou milujete. Dát si pauzu neznamená, že se rozcházíte nebo se méně milujete, je to způsob, jak věci lépe pochopit.

Péče o vaše a partnerovy pocity je důležitá a není správné, aby se do ní vměšovala třetí strana, která o vás a o tom, co momentálně prožíváte, nic neví. Pokud je pro vás setkávání s jinými lidmi prioritou a nechcete se ho vzdát, možná to znamená, že bylo rozumnější se rozejít, nikoli žádat o pauzu na rozmyšlenou.

Jak dlouho by měla přestávka trvat?

Přerušení vztahu může vyvolat zmatek a úzkost. Proto je dobré stanovit si určitý časový interval, i když se může zdát trochu vynucený. Zvolte si časový rámec, ve kterém se oba cítíte dobře. Někdo může mít pocit, že týden je dostatečná doba, ale někdo jiný může potřebovat měsíc. Jen se ujistěte, že časový rámec po jeho stanovení dodržíte, abyste měli oba dostatek prostoru k přemýšlení.

Ve spolupráci s Kratomuj

Zdroj: helpguide.org, donnaweb.net

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu