Objímejte se! Je to nejrychlejší a nejpřirozenější způsob, jak být šťastnější i výkonnější!

Zkuste se zamyslet a spočítat, kolikrát jste někoho dnes či tento týden objali? Objetí je jeden ze způsobů, kterým vyjadřujeme naši lásku, podporu či náklonnost. Vzhledem k tomu, že je považováno za intimní formu neverbální komunikace, je vyhrazeno většinou pouze naší rodině či blízkým přátelům. Pravda je ale taková, že naprostá většina z nás se objímá málo, a to je škoda.

Proč se objímat?

Obejmutí je velmi mocný nástroj, který má pozitivní vliv na všechny zúčastněné, tedy toho, kdo objímá, i toho, kdo je objímán. Co vše dokáže? Zvyšuje pocit štěstí a spokojenosti, snižuje stres, dává pocit sounáležitosti a blahodárně působí na naše psychické i fyzické zdraví. Ano, to vše dokáže jedno obyčejné obejmutí.

Objetí je jeden z nejrychlejších způsobů, jak do těla vyplavit oxytocin. A to překvapivě platí do určité míry dokonce i tehdy, když se obejmeme sami. Oxytocin, známý také jako „hormon lásky“, zklidňuje náš nervový systém a zvyšuje naši pozitivitu. Jak konkrétně toho dosahuje?

  • Snižuje náš krevní tlak, takže se cítíme méně úzkostní a uvolněnější. Nižší tlak je také prevencí před vznikem srdečních onemocnění, infarktu nebo mrtvice.

  • Snižuje produkci kortizolu, stresového hormonu, což nám umožní lépe se soustředit a kvalitněji spát. Vysoká hladina stresových hormonů může způsobit také celou řadu zdravotních potíží, včetně kožních problémů, obezity či nízké imunity.

  • Přirozeně posiluje naše pozitivní emoce a zvyšuje uvolňování dalších hormonů, které se podílejí na naší náladě, jako je serotonin, díky čemuž se cítíme optimističtěji a silněji.
Objímající se kamarádky.
zdroj: freepik.com

Jak nám může objetí pomoci s prací a vztahy?

To vše nás přirozeně uvádí do spokojenějšího a zdravějšího stavu, kdy můžeme podávat lepší výkony v práci. V neposlední řadě objímání zvyšuje sebevědomí, které je pro naši pracovní výkonnost a odolnost velmi důležité.

Existují také teorie, které považují objímání za součást „firemní komunikace“, například při pozdravu či loučení. Dotek posiluje spolupráci i pocit důvěry a sounáležitosti.

Objetí rovněž velmi prospívá vztahům, a to všem typům vztahů. Jde o formu komunikace, která předává zprávy a pocity, které slova předat nemohou. Jde o hlubší, intimnější úroveň spojení. Uvolňování oxytocinu též zlepšuje důvěru mezi objímajícími se lidmi, dotyční lidé se cítí být jeden druhému bližší.

Jak vypadá „správné“ objetí?

Pokud chcete přínos objímání pro vás i vaše okolí ještě zvýšit, můžete si nacvičit správné objetí. Jak na to? Stačí si zapamatovat tři hlavní zásady – přítomnost, pevnost a čas.

  • Přítomnost – buďte přítomní, při objetí nemyslete na nic jiného než na objímání dané osoby.

  • Pevnost – objímejte pevně, stiskněte druhého člověka dostatečně. Dáte mu tak najevo, že vám na něm záleží, že své objetí myslíte vážně a že jste tu pro něj.

  • Čas – objímejte alespoň 10 sekund. Možná to zní jako dlouho, ale stojí to za to. Studie prokázaly, že čím déle objímáte, tím lépe. Oxytocin se v těle rozproudí až po několika sekundách, objetí trvající jen okamžik, bohužel nefunguje.

A teď běžte a někoho obejměte!

Zdroj: verywellmind.com, power2improve.com, sciencedirect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu