Nastavte mysl na optimismus: Jak být šťastnější?

Zamyslete se, jak se ráno probouzíte? S úsměvem a dobrou náladou? Těšíte se, co všechno v životě dalšího zažijete? Nebo jste ten typ člověka, který se probudí a už je nabručený a naštvaný, že „už zase musíte vstávat“, víte, kolik toho máte na práci, musíte se vyrovnat se spoustou věcí, den bude plný nástrah a plný všeho ostatního. Už dopředu víte, že to nebude dobrý den, po ránu nemáte vůbec dobrou náladu. Někdo prostě funguje jako optimista, jiný zase jako pesimista. V jádru je však každý člověk optimista, jen vlivem situace a okolností někdy v sobě tuto vlastnost zapudí. Jak na sebe myslet a přeprogramovat mysl na optimismus?

Pesimismus je naučené myšlení

Pesimismus je vrozený, alespoň to tak odborníci tvrdí. Podle nich je totiž pesimismus způsob, jak se lidská hlava naučila fungovat a myslet. Věty jako co kdyby, negativistický postoj, předem vidíte všechno černě a špatně, nic nedopadne dobře, z ničeho se nemá člověk těšit, protože to může, možná, někdy, v budoucnu, stejně krachnout, tak proč se snažit. Rodíme se jako optimisté, proto možná většina dětí není negativní, nebojí se ničeho, vše chtějí vyzkoušet. Formují je rodiče, což jsou dospělí, kteří často mohou vidět svět pesimisticky.

Strašili vás odmalička tím, že se může kdekoliv cokoliv stát? Pozor na to i ono, opatrně, to se ti stejně nesplní. Gesta, chování, pohled na svět, výchova, komunikace s dětmi i druhými, jednání, naučené fráze. To všechno děti vidí, kopírují a z rozeného optimisty se tak stává pesimista. Zákazy, příkazy, omezený pohled na svět a za vším negativa. To je váš denní pohled na svět? Zkuste jej změnit. I z vychovaného pesimisty se může stát optimista. Chce to jen trochu cviku a změny!

Koukejte na druhé

Máte okolo sebe v životě někoho, kdo je nezdolný optimista? Kdo prostě nevidí nic černě, i kdyby stál na kraji propasti? S kým je vám dobře už jen ve chvíli, kdy je vedle vás? Nebojte se ho pozorovat. Pozorujte, jak se chová, co dělá, jak nad svým životem přemýšlí, co říká, jakým způsobem to říká nebo co se stane, když se před ním objeví problém. Zkoušejte být jako on nebo ona, později si stejně vypěstujete svou formu.

Obklopujte se správnými lidmi

Máte ve svém okolí ty, kteří jsou pesimisté už od pohledu? Říká se jim někdy také energetičtí upíři, protože umí vysát dobrou náladu a energii z lidí. A ve chvíli, kdy máte okolo sebe jen jednoho, který vše neguje, vaše plány vidí ihned černě nebo dokonce reptá nad tím, že je sklenice z půlky prázdná, je na čase se s ním rozloučit, případně s ním kontakt omezit na nezbytně nutné minimum. Lidi, kteří vám hází klacky pod nohy, nepotřebujete, stejně jako ty, kteří za vším vidí jen neúspěch, problém a negaci.

Nepřehlédněte: Čtení má pozitivní vliv na IQ a zdokonalí vaše analytické myšlení.

Stop negativním myšlenkám!

Občas se to prostě stane, že vám v hlavě automaticky začnou naskakovat nějaké pochyby, pesimistické scénáře a věci, které by se mohly stát. Ano, nemusí to dopadnout dobře, člověk nikdy neví. Co to znamená? Mysl je zvyklá automaticky myslet na to nejhorší. Ve chvíli, kdy se zase rozjede tímto směrem, řekněte si stop. Nasměrujte svou mysl jiným směrem, k pozitivním myšlenkám.

Představujte si

Každé ráno se probouzíte se špatným pocitem a nevrlí? Zkuste si den zpříjemnit. Už od rána. Jděte do koupelny, pusťte si vodu, udělejte si dobrou snídani, usmějte se na sebe nebo si řekněte, že vám to dneska sluší. Oblékněte si na sebe oblíbený kousek oblečení nebo se při poslouchání rádia zasmějte. Hned bude den o dost optimističtější a vy lépe naladěni na vše, co přijde.

Zdroj: autorský text | zdroj foto: pexels.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu