Než začnete podnikat – na co se musíte sami sebe zeptat?

Finanční svoboda je pro spoustu lidí důležitá a každý se snaží si ji zajistit jinak. Někdo celý život vsází a čeká, že vyhraje jackpot. Jiný chodí do práce a postupně postupuje po kariérním žebříku, někdo si pomáhá na hraně zákona, jiný i za jeho hranou. Jiní se snaží vykročit z komfortní zóny tím, že se snaží rozjet své podnikání a finančně se osvobodit. Mnohdy je podnikání nejen cesta, jak se finančně vymanit z nějakých okovů, ale také se tím chtějí realizovat, převést svůj nápad do reálné podoby. Když se rozhodnete začít finančně svobodně žít, nepůjde to většinou ze dne na den. Musíte se k tomu propracovat.

Začínáte od nuly

Ve většině situací začínáte opravdu od nuly, často nemáte ani vlastní kapitál, který by vám posloužil. Dostanete úvěr od banky nebo seženete investora, který to svými financemi podpoří. Na vás je „jen to“, aby vše vyšlo. Lidé si často podnikání představují jednoduše, chvíli pracujete, vše se povede a pak nemusíte chodit do práce, jen cestovat a užívat si peníze, které podnik nebo firma generují. Ne vždycky to takhle je a také, ne vždy se povede vybudovat značku a firmu ihned. Na co se musíte sami sebe zeptat, než se vrhnete do podnikání?

Jak to vidí vaši blízcí?

Lidé okolo vás často vědí víc, než vy sami. Jste zaslepeni tím, že máte svou myšlenku a svůj projekt, který chcete dotáhnout do konce, věříte v sebe a v projekt, což je určitě dobře. Ale nechat do toho zasáhnout nezávislou osobu, která není zainteresovaná, to je často dobrý tah. Dívá se na to z pohledu zákazníka, a když není poptávka, těžko se připravuje nabídka. Každý problém může na začátku způsobovat značný problém. Nechte své blízké, aby vám pomohli a poradili vám.

Můžu si dovolit hazard s financemi?

Každé podnikání je tak trochu vstup do neznáma a hazard. Navíc také každý podnikatel má připravené jiné startovací podmínky, podle čehož se často ukáže, kdo to myslí vážně a kdo ne. Ti, kteří dostanou peníze od rodičů, zdědí je nebo je mají určené jen na rozjezd podniku, bez toho aniž by se případný neúspěch dotkl jejich běžných financí a života. Také čerstvý absolvent riskuje víc, než otec nebo matka od rodiny, kteří už mají své závazky. Podnikání je vždycky finanční riziko a může skončit neúspěchem. Než se do něj pustíte, připravte si plán, buďte připraveni na to, co všechno se může stát, na problémy, které mohou přijít.

Umíte přiznat chybu a po pádu znovu vstát?

Lehké to nebude, to je třeba si na začátku přiznat. Občas schytáte pár kopanců, někdo vás podvede, budou vám házet klacky pod nohy, uspěje konkurence a vás to donutí sáhnout si na dno. Chyby jsou často nástrojem k poučení a také možností, jak se posílit, poučit a jít dál. Umíte si říct – tady jsem chyboval/a, je to moje chyba, špatné rozhodnutí? Až prvotní emoce opadnou, začnete uvažovat racionálně a analyzovat, co bylo špatně a co můžete udělat příště jinak.

Nepřehlédněte: Jak pracovat z domu, když jste se ocitli v karanténě?

Bude to náročné – jste na to připraveni?

Pečeni holubi do úst nelétají, všichni to víme. Než se dostanete k několika dovoleným za rok, v nakupování všeho, co si oblíbíte a finanční nezávislosti čeká vás mnoho, mnoho, opravdu mnoho práce. Ne měsíců, ale často let! První roky podnikání je na vašich bedrech, musíte všemu dávat stoprocentně všechno – čas i finance, které do podniku musíte investovat. Volné chvíle? Ty často nebudou existovat, práce nekončí úderem čtvrté odpolední, ale často večer nebo v noci. Jste na tohle všechno připraveni?

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu