Jak pracovat z domu, když jste se ocitli v karanténě?

Poslední dny jsou samé překvapení, spousta rodičů musí zůstat vlivem pandemie koronaviru doma s dětmi, zavírají se různá zařízení a majitelé firem posílají své pracovníky domů. Situace se velmi podobá té z jara, a proto pro vás máme několik tipů, jak být efektivní i při práci z domova.

Nejdříve si ujasněte svůj začátek a konec pracovní doby, vždy ve stejnou dobu každý den – tak, jak byste pracovali v kanceláři. Tak si oddělíte váš profesní čas od toho osobního. Dokonce si můžete vytvořit týdenní plán, kam si budete zaznamenávat úkoly, které chcete přes týden splnit. Nezapomeňte ani na polední přestávku a zapomeňte na tu horu prádla nebo nádobí ve dřezu.

Vyberte si pracovní místo

Zamezte tomu, aby se váš jídelní stůl stal zdrojem naskládaných papírů, složek a tiskárny. Svůj prostor si stanovte tam, kde své věci můžete nechat po celý den. Jakmile vám skončí domácí „home office“, zavřete za sebou dveře a ke stolu se vraťte až ráno.

Nezapomeňte na kvalitní vybavení

Když pracujete z domova, měli byste mít téměř stejné zařízení jako v kanceláři – počítač, řádné osvětlení k případným videokonferencím, vysokorychlostní internet a různé aplikace, které vám ušetří čas i nervy. A vy pak budete působit jako profesionál, který si poradí s jakýmkoliv problémem.

Určete si hranice

Je jasné, že ze začátku sklouznete k tomu, že na e-maily budete odpovídat i v devět hodin večer, kdy budete sedět se svou rodinou u televize. Proto se zaměřte i na to, abyste se nenechali prací ovlivnit natolik, že vám bude zasahovat do soukromého života. Pokud nastane nouzová situace, můžete samozřejmě učinit výjimku, ale zkuste omezit svou práci pouze na pracovní dobu. Doporučujeme si nastavit automatické odpovědi typu „rád/a se na to podívám zítra ráno“.

Čtěte také: Pracovní doba – jak si vše zorganizovat, aby bylo vše hotovo?

Ano, někdy je skutečně složité pracovat z domu, zvláště tehdy, když se vám kolem motají děti. Ale pokud si zajedete určitý režim, který bude vyhovovat jak vám, tak rodině, budete vy i váš šéf spokojeni.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu