Nenechte se rozptýlit aneb tipy, jak být méně roztržití v práci i v životě

Naučit se nerozptylovat je náročný úkol. Většinu dní sedíte v kanceláři u počítače a jste připraveni konečně udělat nějakou práci. „Tak jo, jdeme na to,“ říkáte si. Otevřete si Word nebo jiný program, napíšete pár slov, ale nedokážete se soustředit. Tak si řeknete: „Možná bych se měl probudit něčím zábavným.“ Otevřete Youtube, Instagram či Seznam a čas začne letět. Než se nadějete, půl dne je pryč. Pokud vám to zní povědomě, vězte, že to tak být nemusí. Pravděpodobně vás pouze dosud nikdo nenaučil, jak se správně soustředit.

Mějte na paměti svou vizi a cíle

Je důležité začít s dobrým základem pro vaše soustředění, protože se učíte, jak se vyhnout rozptýlení. To znamená zjistit, proč se vlastně potřebujete soustředit. Máte příští týden v práci velkou prezentaci, na kterou se potřebujete připravit? Máte sen naučit se hrát na kytaru a potřebujete se každý den hodinu soustředit na cvičení? Vědomí, proč se musíme soustředit, nám může pomoci překonat těžké a únavné části při dosahování našich cílů.

Omezte chaos svého dne

Pokud máte každý den dvacet úkolů, které potřebujete udělat, jak efektivní si myslíte, že bude vaše schopnost soustředění? Nemůžete očekávat, že tyto úkoly zvládnete s noblesou, pokud jste příliš roztěkaní a nedokážete se soustředit. Pokud se chcete naučit, jak se nenechat rozptylovat, musíte je rozložit na to nejnutnější. Soustřeďte se na to, abyste denně dělali jen 2-3 důležité úkoly. Pomalejší tempo je mnohem lepší než to vzdát předčasně, protože jste si toho vzali příliš mnoho. V konečném důsledku je to lepší pro vaše duševní zdraví, protože budete neustále vidět, jak se posouváte vpřed.

Dělejte tyto úkoly co nejdříve

Abyste si byli jisti, že ty 2-3 úkoly zvládnete, musíte je udělat co nejdříve, abyste se na ně mohli soustředit a necítili se přetížení. To znamená, že jakmile se probudíte, už plánujete, jak je uděláte. Je to těžké, ale čekání na jejich pozdější splnění jen vybízí k tomu, aby se vás zmocnila roztržitost. Tato rozptýlení nevyhnutelně přijdou v podobě nečekaných e-mailů, sociálních médií, dítěte, které chce vaši pozornost, nebo kolegů, kteří potřebují vaši pomoc. To vše může vyčerpat vaši vůli a ztížit soustředění na daný úkol.

zdroj: freepik.com

Soustřeďte se na nejmenší část práce

Snadný způsob, jak zabít své soustředění, je vidět cíl jako velký. Splnění většiny cílů zabere přinejmenším několik týdnů až měsíců. To může způsobit, že uděláte jednu ze dvou věcí:

  • Odradí vás, protože cíl je příliš velký.
  • Představujete si, jaké to bude, až cíle dosáhnete.

Obojí je pro vaše soustředění potenciální problém. Místo toho se zaměřte na vykonání malého, minimálního množství práce.

Ovládejte své vnitřní i vnější rozptýlení

Svět je plný rozptýlení, vnějších i vnitřních. Pokud vás ruší televize, vypněte ji nebo pracujte v jiné místnosti. Pokud si vaše děti hrají a křičí, zkuste vstát k práci dříve, než se probudí. Pokud neustále kontrolujete svůj telefon, nastavte ho během práce na tichý režim.

Vnitřní rozptýlení je jedním z těch problémů, před kterými je těžší utéct. Dobrým způsobem, jak připravit svou mysl na práci, je mít vyhrazené pracovní místo. Pokud budete vždy pracovat na určitém místě, vaše mysl si toto místo spojí s myšlenkami souvisejícími s prací. Při přestávkách nezapomeňte opustit své pracovní místo. Tak budete vědět, kdy máte „dovoleno“ nechat své myšlenky „volně bloudit“.

Přeskočte to, co neznáte

Pokud při práci narazíte na nějaký problém, vraťte se k němu později, nenechte se jím pohltit. Soustřeďte svou pozornost na to, co můžete udělat, abyste mohli pokračovat v práci. K obtížnějším částem se vraťte později, nenechte je pohltit vás tak, že nebudete schopni soustředit ani na jednoduché věci.

Zdroj: psychologytoday.com, wework.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu