Nechce se vám ráno při představě toho, co vše vás během dne čeká, vylézt z postele?

Každý má dny, kdy mu ranní vstávání připadá jako nemožný úkol. Den, který právě začíná, se zdá být nekonečně dlouhý a spolu s ním i seznam věcí a úkolů, které je třeba udělat. Je to i váš případ? Pusťte se do boje!

Nejprve naléhavé a obtížné úkoly

Jako velmi efektivní se ukazuje začít den těmi nejdůležitějšími a nejobtížnějšími úkoly, abyste mohli investovat více své již tak omezené energie do těch úkonů, které jí potřebují nejvíce. Zároveň si tyto úkoly rozdělte do zvládnutelných bloků. Jakmile pocítíte, že vaše soustředění začíná slábnout, udělejte si krátkou desetiminutovou přestávku, abyste si odpočinuli.

Pro povzbuzení pocitu radosti ze splněných úkolů si je můžete zapisovat a odškrtávat, jakmile úkoly splníte. Pocit úspěchu z jednoho splněného úkolu může člověku pomoci cítit se lépe a motivovaně před zahájením dalšího úkolu.

Myslete na malé, nikoli na velké věci

Pomalé a vytrvalé úsilí je v mnoha oblastech našeho života mnohem přínosnější než rychlé a krátké nadšení. Platí to i v tomto směru. Jak již bylo zmíněno dříve, je třeba si věci rozparcelovat na menší části.

Jak to může vypadat v praxi? Řekněme například, že máte do konce týdne odevzdat pětistránkovou zprávu a ještě jste nezačali. Udělat cokoli, například napsat i pouhý půlstránkový úvod, je lepší než nic.

zdroj: pixabay.com

Rozhýbejte nohy

Jedním z nejlepších způsobů, jak chytit druhý dech, pokud cítíte, že vaše motivace začíná klesat, je fyzická aktivita. Nebojte se, nemusí to přerůst v několikahodinové cvičení v posilovně či mnohakilometrový běh. Místo toho zkuste jít na svižnou dvacetiminutovou procházku. Vezměte si sluchátka, pusťte si oblíbenou hudbu nebo audioknihu a vyrazte.

Při pohybu se totiž přirozeně uvolňují endorfiny, které vám dodají energii a motivaci. Neváhejte si ve svém rozvrhu vyhradit čas na procházku nebo krátké cvičení. Možná je to právě to, co potřebujete, abyste se udrželi na správné cestě.

Buďte na sebe hodní

Každý má občas „své horší dny“, je to naprosto v pořádku. V životě zažijete chvíle, kdy se i ty nejběžnější činnosti změní v těžký boj. Je důležité, abyste si i v těchto obdobích dopřáli trochu volnosti. Pokud budete sami sobě nejtvrdším kritikem, bude vás to jen dále demotivovat.

Berte své myšlenky a emoce jako mraky, které přicházejí a odcházejí. Nemůžete toho moc udělat, abyste je zastavili, proto je nejlepší je přijmout bez odsuzování. Laskavost k sobě samému vám umožní vyhnout se toxické smyčce sebeobviňování, která vám brání překonat depresivní propady.

Zdroj: talkspace.com, everydayhealth.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu