Naučte se prosadit!

Odborníci radí, abyste si napřed ujasnili, co přesně si pod neschopností „prosadit se“ představujete. Například neschopnost postavit se agresorovi je určitě z psychologického hlediska něčím úplně jiným než říci si o zvýšení platu. Jedno ale mají společné, a to je akcentované prožívání vztahu k autoritám. Někdy je obava ze selhání tak silná, že si člověk začne vytvářet katastrofické scénáře a mnohdy se u něj rozvine úzkostná porucha. V tu chvíli už nezbývá než začít na svém vztahu k sobě pracovat s terapeutem.

Ale ještě před tím můžete vyzkoušet některé naše rady a tipy pro zvýšení sebevědomí.

Stanovte si priority

Pravděpodobně každý z nás má v hlavě připraveno více plánů, jak v životě uspět. Také naše priority se liší – pro někoho je na prvním místě práce, pro druhého rodina, další si nedá sáhnout na okruh přátel a aktivity, které s nimi podniká. Všemu se ale určitě věnovat na 100 % nemůžete. Prvním krokem by pro vás tedy mělo být, poctivě vyhodnotit věci, které jsou právě pro váš život nejdůležitější a těm se začít věnovat se zvláštní pozorností, začít si je „hýčkat“.

Přestaňte snít

Snít je krásné a je to mnohem jednodušší než začít něco dělat. Co pro sebe ale uděláte dnes, zítřek zhodnotí. Sněte si klidně v noci – samozřejmě, tyto sny jsou zcela v pořádku, ale jakmile se z nich probudíte fyzicky, probuďte také tu svou psychickou stránku. Uvědomte si, že sny a realita jsou opravdu někde úplně jinde. Ve snech jde všechno hladce a jednoduše, zato v životě musíte neustále bojovat o své místo ve společnosti a o to, abyste se mohli prosadit – tak vzhůru do boje, bude to stále lehčí a lehčí!

Zbytečné limity

Dávat si úkoly, že dnes musím zvládnout tohle a ještě tohle, večer jít meditovat, a pak se ještě naučit anglická slovíčka… Ne! Zbytečně se dostanete do stresu, pokud některý ze svých úkolů nezvládnete, a postupně začnete mít pocit, že nezvládnete vlastně nic pořádného. Nároky na sebe mějte přiměřené, ale vytrvejte. O to jde!

Nic není zadarmo

Zkuste se ohlédnout za svým dosavadním životem. Vždy, když jste něco získali nebo přišlo něco nového, bylo nutné něčeho jiného se vzdát. Pokud se věnujete tomu, co pro vás má smysl, vzdáváte se věcí, které pro vás nejsou až tak důležité – a možná si toho při cestě za svým štěstím ani nevšimnete!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu