Leonardo Del Vecchio: ze sirotka miliardářem

Zakladatel a předseda přední světové společnosti na výrobu brýlí „Luxottica“ Leonardo Del Vecchio je druhým nejbohatším mužem v Itálii a 71. nejbohatším mužem na světě s čistou hodnotou majetku přibližně 15 miliard dolarů.

Jeho cesta k úspěchu je skutečně fascinující. Vyrůstal bez rodičů v sirotčinci a musel pracovat už ve velmi mladém věku v továrně, kde přišel o část svého prstu. Ale i tak se bez jakýchkoliv potíží zvedl ze země a vytvořil něco, na co může být právem pyšný.

Leonardo Del Vecchio se narodil v roce 1935 v italském Miláně v extrémně chudé milánské rodině. Jeho otec zemřel ještě před jeho narozením. V sedmi letech byl přijat do sirotčince, protože jeho matka si nemohla dítě dovolit.

Poté, co byl sestrami ze sirotčince vychován, musel si ve svých čtrnácti letech najít práci. Brzy začal pracovat jako učeň v továrně na výrobu nástrojů v Miláně, kde pomáhal při výrobě forem pro různé autodíly a součástky brýlí. Zvědavost ho přivedla ke knihám, a ve svém volném čase pokračoval v samostudiu.

Leonardo už ve své pubertě začal snít o jeho budoucím podnikatelském záměru. Měl obrovské vyhlídky na rozšíření trhu a propagaci brýlí jako módní doplněk. Rozmýšlel o očních rámech a postupně je začal přetvářet k obrazu svému. Účel byl jasný, hlavním kritériem byla změna osobnosti.

Tato jeho myšlenka se po čase stala velmi populární. Poté, co se v roce 1961 přestěhoval do údolí průmyslu brýlí do oblasti Agordo, založil díky svým dlouholetým zkušenostem a dovednostem společnost Luxottica jako komanditní společnost.

V roce 1967 začal prodávat obroučky na brýle pod značkou Luxottica. Tímto svým krokem získal velký úspěch. Poté se soustředil na výrobu brýlí tak, aby byly praktické a zároveň módním doplňkem – vznikla jeho vlastní řada exkluzivních brýlí. Luxottica spolupracovala s populárními italskými značkami jako je Persol, objektivy Crafters, Vogue, Sunglass Hut, Ray-Ban.

Čtěte také: Z bezdomovce milionářem. Seznamte se s Johnem Paulem DeJoriou

Dnes se tato společnost pyšní více než 6 000 maloobchodními prodejnami po celé Severní Americe, Velké Británii, Novém Zélandu, Austrálii a Číně. Luxottica také řídí výrobní obchody se známými luxusními značkami, včetně Ralpha Laurena, Chanela, Tiffany, Ferragama, Prady, Olivera, Versace, Cha Bulgari, Sergia Tacchiniho, Salvatora Ferragama, Anne Kleina, Versuse, Polo, Chapsů, Ralpha a Adrienne Vittadini, a mnoho dalších.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu