Kritika – jak ji přijmout a naložit s ní?

Kritizovat umí spousta lidí. Je vždy snadnější říct, co je špatně, než se zaměřit na to, co je dobré. Z kritiky se tak stal nástroj, který umí pomoci, ale také umí hodně uškodit. Konstruktivní kritika je něco, co lidé ocení, ovšem je jen málo těch, kteří tuto formu ovládají. Ať už chcete nebo ne, často se kritika stojí do agrese, manipulace, napadání, neobjektivního hodnocení a není tedy možno si z ní odnést něco pozitivního, ale spíše jen kritizovaného člověka namíchnete. Často může dojít k hádce, kdy se kritizovaný člověk má tendenci bránit a uvádět vše „na pravou míru“.

Jak to je s kritikou?

Existuje dobrá kritika, ta konstruktivní. Řekne vám, co je dobré v životě zlepšit, na čem zapracovat. Netrefuje se do vás, není příliš agresivní. Zaměřuje se stručně a jasně na danou věc, nejde cestou citu, vydírání. Z takové kritiky si můžete odnést hodně, což vám umí pomoci posunout se na vyšší úroveň a zjistit, co je dobré zlepšit v životě, práci, vztazích. Běžně se však lidé potkávají spíše s druhou formou kritiky, respektive takové, která je útočná, někdy může být manipulativní, hraje na city nebo také kritizuje věci agresivním způsobem. Jak můžete naložit s kritikou ve svůj prospěch a zpracovat ji?

Čtěte také: Proč si hledět svého?

Řekněte si, že chybují všichni

Nejste jediní na světě, kdo udělal chybu. Vyhnout se kritice se rovná vyhnout se lidem obecně, ať už v reálném životě nebo v tom virtuálním, protože i skrze něj se vám může dostat kritiky. Přijmout kritiku je jedna z důležitých věcí. Chybovat je lidské, z chyb je možno se poučit a příště se nepříjemnostem vyhnout.

Nebrat osobně

Ano, neposlouchá se lehce, že neumíte to či ono, nejde vám daná věc. Bohužel spousta lidí bere kritiku až moc osobně, protože to pro ně ve volném překladu znamená, že jsou nejhorší, špatní, nic neumí, jsou neschopní. To ovšem není pravda, kritika, pokud je oprávněná a na místě, vás má spíše varovat a upozorňuje, na co si dát pozor.

Mileniálové a peníze – jakých chyb se mohou dopouštět?

Kritizují ti, kterým záleží na druhých

Pozor, je nutno se zamyslet nad tím, že je řeč o konstruktivní kritice. Kdo vás bude kritizovat zesměšňujícím způsobem, není ten, kterému na vás záleží, který chce jen vaše dobro. Nechte si prostor na zamyšlení, proberte si slova, která vám byla řečena. Možná s odstupem času zjistíte, že vám kritika hodně pomohla.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu