Jaký vliv na vaši paměť mají lískové oříšky?

Lískové ořechy jsou suché olejnaté plody, které vlastní hladkou skořápku a uvnitř jedlé semeno. Díky vysokému obsahu tuků a bílkovin jsou vynikajícím zdrojem energie. Stačí je jíst v malém množství, a přesto se nebudete cítit unavení. Můžete je konzumovat jen tak samotné nebo si z nich připravit lískové máslo či mléko.

Lískové ořechy jsou bohaté na vlákninu, železo, fosfor, kyselinu listovou, vápník, hořčík a vitamíny skupiny B. Rovněž pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a předcházejí anémii. Starají se také o zdraví kostí a podporují metabolismus jater.

Posilují mozek a paměť

Lískové ořechy vlastní mikroživiny, které jsou nezbytné pro přenos nervových impulsů. Zlepšují paměť a schopnost učení. Jsou prospěšné pro děti školního věku i pro seniory se zhoršenou pamětí.

Ochrana srdce

Lískové ořechy jsou zásobárnou prospěšných tuků a vlákniny. Jelikož je v nich ukryt vitamín E, jakožto silný antioxidant, snižují riziko vzniku zánětu v těle a chrání ho před kardiovaskulárním onemocněním. Regulují krevní tlak a udržují zdraví cév.

Kontrola hladiny cukru v krvi

Díky kyselině olejové a hořčíku – konzumace lískových ořechů, snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulín. Dát si je tak může i diabetik.

Korigují hmotnost

Lískové ořechy skvěle zasytí i v malém množství, např. v salátech a podpoří mimo jiné i hubnutí. Doporučuje se sníst přibližně 30 gramů. Když rozdrtíte hrst lískových oříšků jsou na vršku salátu i dokonalou potěchou pro oko.

Prevence rakoviny

Vysoká koncentrace antioxidantů, vitamínů a minerálů v lískových oříšcích vlastní protirakovinné účinky. Jsou označovány jako proantokyanidiny, jenž chrání před oxidačním stresem. Současně vitamín E a mangan, ochraňuje organismus před poškozením buněk.

Zdroj: tuasaude.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu