O čem sníte?

Každý má jiné sny, každý má jiné cíle. Ať už vás ambice táhnou kamkoliv, myslíte, že to dokážete? Vím, že věříte sami sobě, ale jaké jsou reálné šance? Respektive dají se sny vůbec dělit v dnešní době na možné a nemožné? Co kdybychom trochu vaše přesvědčení otestovali?

Každý člověk má hluboko v sobě zakódované sny a cíle. Ze své zkušenosti vím, že někteří je umí velmi detailně popsat, znají k nim cesty a nebojí se ani vtíravých otázek. Na druhou stranu spousta lidí své sny odmítá ostatním říct. Ví totiž moc dobře, co by jim takové svěření přineslo – kritiku, výsměch, kdo ví. Tito lidé si často z reakce okolí nezvládnou ani vyvodit, zda míří moc vysoko nebo moc nízko. Bojí se, že možná sní o něčem, co nelze dosáhnout…

Smysluplné cíle? Rozeznejte druhy snů

Víte, snů existuje celá řada. Některé jsou v zásadě dobré, jiné mohou uškodit. Následující seznam si proto přečtěte maximálně soustředění. Jaké sny mají smysl?

  1. Denní – sny, které ničí soustředění od práce
  2. Nedomyšlené – cíle bez plánu a strategie úspěchu
  3. Negativní – sny, které vyvolávají starosti a strach
  4. Idealistické – „Jaký by byl svět, kdybych ho řídil já?”
  5. Romantické – víra v to, že najdete osobu, co vás učiní šťastnými
  6. Kariérní – pracovní úspěchy a vyšší pozice vás učiní šťastnými
  7. Materiální – většinou spojené s penězi, věci vás učiní šťastnými
  8. Úrovňové – pídíte se po nějakém ocenění, úrovni apod.

Ze seznamu poměrně jasně vyplívá, které sny škodí víc než pomáhají. Dají se ale opravdu takto jednoduše shrnout?

Postavte si sen na míru

Možná díky předchozímu seznamu tušíte, že chcete buďto směs několika druhů, možná ale i něco úplně jiného. Sám si tento jev vykládám poměrně jednoduchou definicí:

Sen je inspirujícím předobrazem budoucnosti, který dodává mysli, vůli i emocím dost energie, abychom měli silnou motivaci jej splnit.

Pakliže pochybujete o kvalitě vašich snů, zkuste si je stanovit pomocí této definice. Pomůže vám najít i dlouho ztracenou motivaci, uvidíte.

„O čem sním?” naučte se odpovědět

Pokud nechcete své sny a cíle ventilovat společnosti, nemusíte. Nejdůležitějším vždy zůstane přesvědčení sebe samotného. Proto si sedněte, vezměte do ruky papír, uchopte propisku a napište si velký nadpis „O čem sním.” 

Rozepište se a rozhodně ne buďte struční. Pokud máte dost snů na to popsat i několik papírů, tak vřele do toho. Pokud si nemůžete vzpomenout vůbec na nic, zkuste přemýšlet. Vyvěste si papír na často navštěvované místo (nejčastěji dveře lednice) a nevypouštějte myšlenky na své perfektní budoucí já z hlavy. Jakmile se dostanete ke psaní, nepřemýšlejte ani moc nad tím, co je možné a co není. Na to se budete moct soustředit, až bude napsáno vše důležité.

Jakmile skončíte se psaním, v ruce budete mít možná nejcennější papír vašeho života. Do snů se promítá úplně všechno včetně zážitků, problémů a podobně. Dokážete-li své sny smysluplně sepsat na papír, pravděpodobně budou splnitelné. U každého si ale udělejte odrážky a vypište cesty, které vás k nim dotáhnou. Pokud najdete sny bez cesty a strategie úspěchu, prozatím je škrtněte. Věnujte se činnostem, které vás dovedou k těm ostatním. Stoupejte od těch nejmenších až po největší, dokážete to.

Autor: Jan Hobler
zavřít reklamu