Jak zvládnout všechny povinnosti? Plánování je základ

Je toho hodně, a když si to správně nenaplánujete, pak na konci týdne budete dohánět resty, překládat některé věci na další týden nebo třeba oželíte čas s přáteli nebo rodinou. Jak je možné, že to ostatní zvládají? To nespí? Nebo nemají tolik povinností? Občas si postesknete, že den navíc, nebo alespoň pár hodin ke každému dni by vám určitě pomohlo. Den se nenafoukne, nepřidá se k týdnu osmý den. Za tím, že druzí vše zvládají, je plánování celého týdne a efektivní zužitkování času.

Samé povinnosti

Cítíte se, že na sebe nakládáte jen a pouze samé povinnosti? Běžíte z práce rychle do obchodu, nakoupit, uvařit, jít pro děti na kroužky, cvičit, uklidit, dělat s dětmi úkoly, večer děti uspat a padnout do postele s vědomím, že ráno se tento kolotoč roztočí znovu. Vše si píšete, co zvládnout, ale na konci týdne máte pocit, že to stejně nestihnete a nezvládnete. Možná to zkuste jinou formou. Systémem Práce, Zábava, Sport a Rozvoj. Je to odvozenina marketingového specialisty, který přinesl metodu Work, Fun, Fit a Push.

Priority jsou potřeba

Máte plán na celý den a týden? Stanovte si priority. Tedy to, co musíte opravdu během dne a celého týdne zvládnout. Máte deadline v týdnu? To je priorita. Potřebujete odvézt auto na technickou? To je priorita. Vymezte si ty nejdůležitější úkoly, které stihnout musíte.

Rozdělení Work, Fun, Fit a Push

Work – připište si tři nejdůležitější věci, které v týdnu musíte stihnout. Odevzdat projekt, články, faktury, rozdělit úkoly pro své podřízené, zvládnout důležité schůzky. Rozdělte si tči nejdůležitější úkoly a poté rozřaďte ty drobnější.

Fun – zábava. Zde se řadí věci, které vás baví, dobíjíte skrz ně energii, mají pozitivní dopad na vás. Ať už je to divadlo, koncert, čtení knih, nákupy oblečení, zpívání v karaoke baru, káva s kamarádkou.

Fit – musíte se udržovat aktivní a to nejen po tělesné, ale také po psychické stránce. Dbejte na to, aby ve vašem nabitém programu nechyběl sport. Jděte na hodinovou procházku, cvičte, jděte si zaplavat. Díky hodince pohybu či sportu se vám bude lépe spát, budete se cítit lépe a pohodlně, budete efektivnější v práci. Nemusíte se zničit v posilovně do úmoru, stačí procházka se psem.

Push – zde se řadí vše, co vám pomáhá nejen pro rozvoj duše, ale také pracovních aktivit. Čtěte články ze svého odvětví, knihy, jděte na koncert, přednášku, věnujte se svým koníčkům, čerpejte inspiraci. Vše pro váš rozvoj je důležité.

Úkoly pro jednotlivé dny

Nastavit si úkoly nejen na týden, ale na jeden den je to, co vám může pomoci. V pondělí, středu a pátek si stanovte ty, které budete řešit prioritně. Pracovní porady, podklady, mítinky. Odpoledne dbejte na odpočinek, relax či oblíbený sport a nepracujte celý den, odpoledně mějte volné. Uprostřed týdne, tedy ve středu udělejte věci, které vás úplně nenaplňují nadšením, ale musíte je udělat. Úterý a čtvrtek si vyhraďte pro kreativitu, odpovídání na maily, plánování, přípravu podkladů. Můžete vyhledávat relevantní informace, klidně si dejte „víc do těla“ v oblasti sportu, jděte na skleničku s přáteli.

Čtěte také: Pověst je v profesionálním životě důležitá. Navzdory tomu si ji mnoho lidí nevědomky ničí.

Co víkend?

Sobotu si naplánujte jen rámcově. Dejte tomuto dni svobodu, možná si přispěte, věnujte se rodině, přátelům, sami sobě, spontánně vymyslete program, odpočívejte, aktivně se zapojte do činností doma, s rodinou. Neděle by měla mít do jisté míry status soboty. Odpoledne nebo večer si sedněte a naplánujte další týden. Jít k lékaři, do školy, na schůzky, připravit seznam nákupů a podobně.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu