Někteří lidé jsou zkrátka a jasně nervózní. Dost často se tak stává po otravné hádce nebo v napětí, ale spouštěče mohou být různé a v dnešním moderním světě hodně pestré.
Pro mnoho z nás je tak úzkost na denním pořádku a stává se bohužel i součástí života. Více než to, je to však také reakce na přežití. Představme si to na příkladu. Pokud by nás pronásledoval tygr, okamžitě nastartuje obavy a úzkost, což má v tomto ohledu pozitivní smysl.
Na druhou stranu úzkost, která není vyvolána nebezpečím, v normálním životě překáží. Je důležité, abyste se naučili rozlišovat myšlenky, které jsou pro vás užitečné a ty, jenž vedou k rozporuplným pocitům, odstranily.
Mechanismus úzkosti
Kdykoliv se ocitnete v situaci, kdy vás začnou ovládat úzkostné myšlenky, připomeňte si, že je vše v pořádku. Místo toho, abyste se ztotožnili s myšlenkami, že je tento proces hloupý, zasmějte se této absurditě.
Když se člověk svým starostem dokáže stále ještě zasmát a nebrat věci až tak vážně, nepodlehne stresu a následné úzkosti. Život s sebou přináší i „ironii osudu“. Úzkost vzniká vlivem aktivace amygdaly v mozku při napjatých a emočních stavech.
Společný humor s přáteli a smích uvolní atmosféru
Světlem na úzkostné pocity je humor. Tím se odlehčí situace a zbavíte se pocitu tíhy. Věřte ve staré klišé, že smích je nejlepší lék. Existuje výzkum, že smích může snížit systolický krevní tlak, srdeční frekvenci a stresové hormony.
Smích je také spojován s parasympatickým nervovým systémem, který je odpovědný za odpočinek. Pouhý smích vlastní relaxační účinek.
Vyzkoušejte další kroky, které vedou ke snížení úzkosti:
- Pojmenujte úzkost, vymyslete si její identitu
- Buďte kreativní – vytvořte si její karikaturu
- Snažte se odpoutat od nereálných myšlenek, neztotožňujte se s nimi
- Úzkost nedefinuje, kdo jste
Pokud vás často trápí pracovní myšlenky, může vaše úzkost souviset s negativním podtextem „Dostanu výpověď“. Na místo toho si do hlavy nastavte větu „Příště se mohu pokusit vykonat lepší práci.“
Nejlepší je vytvořit si tyto pozitivní afirmace dříve, než se úzkost objeví. Tato technika funguje i pro ostatní těžce zvladatelné emoce, jako je hněv, netrpělivost nebo strach.
Zdroj: healthline.com