Jak začít rozhovor s cizím člověkem? Na konverzaci o počasí zapomeňte

Ve svém osobním i pracovním životě se každý den můžeme setkat hned s několika novými lidmi. Patříte k těm, kteří mají se seznamovaní a navazování konverzace obavy, protože nevíte, jak začít či o čem se vlastně bavit? Vytvořte si jakýsi osobní seznam možných začátků konverzace, který vám v případě potřeby ulehčí situaci.

Ptejte se

Jednou z účinných taktik, jak zahájit konverzaci s neznámým člověkem, je položit mu otázku nebo hned sérii otázek. V závislosti na situaci se ho můžete zeptat například na to, co bude mít k obědu, nebo na něco z vaší případné společné profese. Vyslechněte si odpověď a přemýšlejte o dalších souvisejících otázkách nebo poznámkách, které můžete použít, abyste udrželi konverzaci v chodu.

Pochvalou nic nezkazíte

Další metodou, jak začít konverzaci s někým novým, je složit mu kompliment. Tato strategie obvykle vede k příjemné diskusi o předmětu nebo prvku, který jste pochválili. Vezměme si jako příklad kompliment: „Máte krásnou kabelku.“ Chcete-li v konverzaci pokračovat, zkuste použít několik doplňujících otázek, například kde ji daná žena koupila či zda se prodává v různých barvách.

Nastolte společné téma

Využijte své okolí k tomu, aby vám pomohlo navázat konverzaci s cizím člověkem. Pokud se například účastníte odborné konference nebo workshopu, zeptejte se ho, co si o akci myslí. Další možný příklad by mohl znít: „Pracujete v této budově? Všimla jsem si, že vaše auto včera parkovalo vedle mého.“

Diskutujte o aktuálním dění

Aktuální události jsou rovněž výborným začátkem konverzace. Pouze se zpočátku doporučuje odkazovat zejména na nepolitické události pro případ, že vy a cizí osoba sdílíte odlišné názory.

Rozhovor starších mužů v přestávce na kávu.
zdroj: unsplash.com

Nabídněte pomoc

Pokud vidíte cizího člověka, který se potýká s nějakým problémem nebo úkolem, nabídněte mu pomoc. Je to skvělý způsob, jak navázat konverzaci.

Požádejte o radu

Jednou z velmi účinných strategií je též požádat cizího člověka o radu, například se ho zeptat na jeho oblíbené místo, kde obědvá. Tato rychlá konverzace může to být užitečná, pokud jste ve výtahu nebo čekáte na autobus. Daná osoba se s vámi pravděpodobně podělí o svá oblíbená stravovací zařízení, a možná vás dokonce pozve na oběd.

Zmiňte se o společném rysu

Tuto metodu použijte, pokud jste si jisti, že vy a cizí osoba sdílíte nějaký společný rys. Konverzace o společném rysu je skvělým způsobem, jak navázat okamžité spojení. Vezměte si tento příklad: „Všiml jsem si, že jste se přihlásil levou rukou. Já jsem taky levák.“

Buďte přímočaří

Někdy je nejlepším způsobem, jak začít konverzaci, říct přímo, co hledáte nebo potřebujete. Pokud jste se například ztratili, zeptejte se na cestu. Pokud chcete jít s někým novým na oběd, řekněte to jasně, například: „Dnes je můj první pracovní den a nevím, kam mám jít na oběd. Nevadilo by vám, kdybych se k vám připojila?“

Zdroj: psychologytoday.com, startuptalky.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu