Jak zabránit tomu, aby pracovní stres ovládl váš život

Stres související s prací může získat to nejlepší z nás všech. E-maily, zprávy, telefony, které zvoní, váš spolupracovník připravující se na důležitou schůzku – stačí k tomu, aby se někdo sesypal. Cítit určité napětí je normální, zvláště pokud vás čeká hrozící termín nebo náročný úkol. Ale když se pracovní stres stane chronickým, může to mít dopad na vaši fyzickou i emocionální pohodu.

Zkušenost s pracovní zátěží je nevyhnutelná – i když máte rádi to, co děláte -, ale můžete podniknout kroky, abyste pracovní stres udrželi na minimu.

Uvědomte si, jak na vás stres působí

Může to znít příliš jednoduše, ale je snadné podcenit, jak stres na vás působí. Uvědomte si, na kolik se na konci dne ocitnete emocionálně vyčerpaní a pesimističtí.

Dlouhodobé vystavení nekontrolovanému stresu může mít vliv na vaše tělo a duševní zdraví.

Zapište si své stresory

Identifikace a záznam stresových situací vám pomůže pochopit, co vás trápí. Některé z nich mohou být jemnými zdroji napětí, například nepohodlný pracovní prostor nebo dlouhé dojíždění.

Pište si deník po dobu jednoho týdne a sledujte své spouštěče stresu a vaše reakce na ně. Nezapomeňte zahrnout lidi, místa a události, které vám poskytly fyzickou, mentální nebo emocionální odpověď.

Během psaní si položte otázku:

  • Jak jsem se díky tomu cítil? 
  • Jaká byla moje reakce? 
  • Jaké jsou některé způsoby řešení? 

Udělejte si čas na „dobití“

Pokud si během rušného dne uděláte i několik minut osobního času, může to zabránit vyhoření.

Poslech zajímavého podcastu mezi schůzkami nebo sledování zábavného videa na Youtube vám může poskytnout relaxační pauzy po celý den.

Je také důležité přestat přemýšlet o své práci tím, že nekontrolujete e-maily týkající se práce v době, kdy máte volno, nebo se večer odpojíte od služebního telefonu.

Zdokonalte své dovednosti v řízení času

Někdy pocit, že vás práce zaplaví, závisí na tom, jak si vše umíte zorganizovat. Zkuste si na začátku pracovního týdne vytvořit seznam priorit tím, že připravíte úkoly a seřadíte je podle důležitosti.

Můžete také překonat prokrastinaci vyhrazením konkrétního času pro práci s hlubokým soustředěním.

Vyvažte svůj pracovní a osobní život

Pokud budete k dispozici nepřetržitě, stres se jistě dostaví. Je důležité vytvořit jasné hranice mezi pracovním a domácím životem, abyste se vyhnuli možnému stresu.

Část toho znamená vyhradit si čas na socializaci a stanovit pravidla, kdy budete kontrolovat e-maily nebo telefonovat.

Přehodnoťte negativní myšlenky

Když jste se po delší dobu setkali s obavami a chronickým stresem, může mít vaše mysl tendenci dělat unáhlené závěry a číst každou situaci s negativně.

Například, pokud vás šéf ráno nepozdraví, začnete si myslet, že „je na vás naštvaný“.

Místo toho, abyste činili automatické úsudky, zkuste se distancovat od svých negativních myšlenek a jednoduše je pozorujte.

Hledejte oporu u svých blízkých

Zůstaňte v kontaktu s důvěryhodnými přáteli a členy rodiny, abyste mohli zvládat stresující pracovní situace.

Pokud se potýkáte s obzvláště náročným pracovním týdnem, požádejte o pomoc rodiče nebo blízké přátele.

Mít lidi, na které se můžete v těžkých dobách spolehnout, může zmírnit určité napětí.

Zdroj: healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu