Jak vyjednávat o ceně nebo dát někomu pocit, že rozhodl on? Praktické psychologické triky pro každodenní život

Psychologie zdaleka není jen vědecká disciplína. S nejrůznějšími psychologickými technikami, metodami či triky se v našich životech setkáváme každý den. Myslíte, že to není pravda? Zkuste použít následující psychologické triky a změníte názor.

Chcete zjistit, zda se nějaké ženě či muži někdo líbí

Ať už máte pocit, že pro vašeho přítele už nejste na prvním místě, nebo si jen chcete ověřit svou teorii, že vaši kolegyni přitahuje nový kolega, vyzkoušejte následující techniku. Pozorujte chování vašeho přítele či kolegyně při společenských situacích, kdy jsou kromě vás dvou přítomni i další lidé. Počkejte na okamžik, až v této situaci někdo udělá vtip a všichni se smějí. V tu chvíli pozorujte, na koho se váš přítel či kolegyně při smíchu dívají. Když se smějeme, automaticky totiž obracíme náš pohled k osobě, kterou máme rádi nebo která se nám líbí.

Chcete někomu poskytnout iluzi volby

Předpokládejme, že chcete, aby někdo něco udělal, a zároveň chcete, aby měl tento člověk dojem, že se pro to rozhodl sám. Stačí mu nabídnout dvě alternativy, které obě zahrnují to, co chcete, aby se stalo. Například si chcete dát s přítelem pizzu, a tak se ho zeptáte, jestli by si dnes večer raději dal pizzu doma, nebo v pizzerii. On si vybere, ale vy, ať už se rozhodne pro kteroukoli možnost, vždy dostanete to, co jste chtěli – pizzu.

Symbol štěstí jako výsledek vyjednávání.
zdroj: unsplash.com

Chcete někoho přerušit, aniž byste ho urazili

Představte si následující situaci. Posloucháte nekonečné a nudné „žvanění“ určitého člověka. Rádi byste ho umlčeli, ale bojíte se, že se urazí. Řešením je odvést pozornost. Něco vám upadne, například pero nebo klíče. Sehněte se, abyste předmět zvedli, a jakmile vstanete, začněte mluvit. Daný člověk si neuvědomí, že cílem všeho bylo, aby přestal mluvit.

Chcete vyjednávat o ceně

Když nám prodejce sdělí cenu nějakého výrobku, který si chceme koupit, naše první reakce musí být otřesení. Je statisticky dokázáno, že prodávající sníží první poptávku, když vidí, že jste při vyřčení ceny „vyskočili“. Funguje to lépe než vyjednávání, protože zasahuje pod práh vědomí.

Chcete někoho přimět k rozhovoru

Tento trik funguje velmi dobře u cizích lidí, ke kterým nemáte velkou důvěru. Začněte konverzaci, a když se druhá osoba odmlčí, místo abyste jí oponovali nebo odpovídali, dívejte se na ni, jako byste očekávali, že ještě něco řekne. Ve většině případů bude tento člověk mluvit dál, aby ticho vyplnil.

Chcete, aby se někdo choval určitým způsobem

Nejlepší způsob, jak někoho přimět, aby něco udělal, je pochválit ho, když to udělá. Pochvaly posilují chování a chválená osoba bude toto chování opakovat, aby dostala další. Tato metoda zdaleka nefunguje jen u dětí, vyzkoušejte ji.

Musíte dělat něco, co opravdu nechcete

Začít práci, o které víte, že vás nebaví, nebo že je velmi nudná, je často velmi těžké. Snadno riskujeme, že se staneme obětí prokrastinace. V takovém okamžiku se vyplatí se sebou uzavřít dohodu. Rozhodněte se, že tomuto úkolu nebudete věnovat více než 5 minut. Tímto způsobem byste měli být schopni začít a uvidíte, že jakmile začnete, strávíte danou činností více než 5 minut, a možná se vám danou práci dokonce podaří dokončit. Největší potíž totiž pro mnoho z nás představuje začít.

Musíte někoho požádat, aby na vás počkal kvůli malému zpoždění

Místo omluvy za zpoždění mu poděkujte za trpělivost. Když poděkujete, jeho či její ego bude odměněno a odpuštění zaručeno.

Zdroj: apa.org, psychologytoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu