Jak vstoupit do nového roku s optimismem?

Konec starého a příchod nového roku je pro řadu z nás dobou, kdy více hodnotíme a přemýšlíme. Mnoho z nás také často doufá, že nový rok bude v určitých směrech lepší než ten uplynulý. Zatímco někteří věří, že se vše v dobré obrátí jako mávnutím kouzelného proutku, většina lidí je pesimističtějších. Přáli byste si vidět budoucnost pozitivně a v lepším světle? „Stačí“ se začít dívat na život jinak a osvojit si několik jednoduchých strategií.

Nepřikládejte maličkostem přílišnou váhu

Kvalita vašeho života závisí na tom, jak reagujete na to, co se vám děje. Abyste byli optimističtí, je důležité mít pocit, že máte svůj život pod kontrolou, a k tomu je třeba nepřikládat příliš velkou váhu maličkostem. Zkuste se zamyslet nad tím, jak často se trápíte, děláte si starosti nebo se zlobíte kvůli věcem, které nemají žádný skutečný vliv na vaše zdraví, práci nebo city.

Pokud problém nesouvisí s důležitými oblastmi našeho života, pravděpodobně nepředstavuje nepřekonatelnou překážku. Pokud zveličujete drobné problémy, budete se vždy cítit vydáni na milost a nemilost událostem. A to není dobrý pocit, protože se budete cítit nejistě a neklidně, což jsou pocity neslučitelné s optimismem. 

Naučte se „zapomínat a odpouštět“

Jestliže se neustále zaobíráte minulými křivdami a situacemi, kdy vám někdo uškodil, ubližujete jen sami sobě. Nedovolte, aby ve vás věci stagnovaly a ubíraly vám energii. Pokud nemůžete změnit realitu, je naprosto zbytečné, abyste o ní stále přemýšleli nebo přemítali nad tím, jaké by to bylo, kdyby se věci vyvíjely jinak.

Někdy je třeba nechat minulost minulostí a jít dál po své cestě, přijmout to, kde jste, kdo jste a co se vám stalo, abyste mohli pokračovat v růstu a pracovat na svých cílech.

Kostky s úsměvem.
zdroj: unsplash.com

Dobře si vybírejte lidi, kterými se obklopujete

Naši přátelé, rodina, lidé, se kterými denně trávíme čas, mají velký vliv na naši náladu. Nezapomeňte, jakou hodnotu mají tito lidé a jak je důležité, aby to byli ti praví. Vybírejte si přátele, kteří „jdou podobnou cestou“ jako vy, pozitivní a aktivní lidi, kteří netráví čas stěžováním si na život. Chcete-li být optimističtější, dobře si vybírejte lidi, kterými se obklopujete.

Povzbuzujte ostatní

Jednou z věcí, kterou optimisté každý den dělají, je povzbuzování lidi kolem sebe, aby žili lépe. Budete šťastnější, když budou šťastní i ostatní. Pohoda, kterou vyzařujete, se vám vrátí. Motivovat přátele a pomáhat jim v dosahování jejich cílů vám přinese pocit naplnění, kterého lze jen těžko dosáhnout jiným způsobem. Pomáhejte ostatním dosáhnout jejich cílů a užijte si pocit, který vám to dává.

Udělejte si čas sami na sebe

Když trávíte hodně času s ostatními, spotřebováváte spoustu energie a hrozí, že vám jí nakonec nezbude dost, abyste se mohli soustředit na sebe a své cíle. Vždy si na konci dne, ale i během něj, vyhraďte čas jen pro sebe, abyste si odpočinuli a uvolnili se.

Užijte si čas, který strávíte o samotě, a využijte ho k meditaci, četbě nebo prostému přemýšlení o svém životě a cílech. Pokud si dopřejete čas na přemýšlení, budete se cítit optimističtěji a budete mít svůj život pod kontrolou.

I cesta může být cíl

Být optimistou není vždy snadné, ale může se to stát zdravým celoživotním návykem. Optimismus je jedním z nejlepších způsobů, jak jít cestou pohody, a je stejně účinný jako „lék“. Vidět vždy sklenici napůl plnou nám nejen pomáhá žít lépe, ale je též velmi účinným prostředkem proti stresu.

Zdroj: positivepsychology.com, focus.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu