Jak si zorganizovat život? Stačí si jen uklidit okolo sebe!

Máte pocit, že na vás ze všech možných stran útočí stres a problémy? Jednu věc vyřešíte a tři další se na vás sesypou? Už pořádně nevíte, kam se obrátit, aby se to na vás nesesypalo? Možná jsou to všechno věci, které lze odstranit, předejít jim a všechno řešit jinak, než jste zvyklí. Máte pocit, že máte okolo sebe neustále jen chaos, stres, problémy a nevíte, jak se toho všeho zbavit. Možná je dobré se zamyslet nad svým životem a zjistit, jestli je něco, co by se dalo dělat jinak.

Bez energie

Cítíte se bez energie, máte pocit, že vaše hlava neustále nad něčím přemýšlí, něco pořád řeší a neumí si odpočinout? Nevíte, kam se obrátit, co dřív udělat, co bude nejlepší řešit teď a co později? Stres zažívá snad každý, to je prostě jasné. Snad asi nelze žít život, který by byl úplně bez stresu. Můžete si s ním však poradit a alespoň trochu jej minimalizovat a usadit si své vlastní myšlenky. Bude to ctít zaměřit se na to, co je okolo vás, zejména pak na pořádek. Je to zvláštní? Váš mozek neustále monitoruje prostředí okolo, a pokud nemáte zrovna uklizeno, už tím vytváříte určitou míru stresu. Tu jednoduše odstraníte.

V kolik vstávat?

Máte to také tak, že ráno se vám úplně nechce vstávat a tak posunujete budík tak, jak to jen jde? Asi nebudete jediní, ovšem ráno ve spěchu vytváří přirozený stres. Máte posledních deset minut, pak už musíte jít ven, ale pořád nestíháte a chybí vám toho ještě hodně? Raději si přivstaňte. Ráno se nebudete nikam honit, v klidu se nasnídáte, proberete, možná si dáte sprchu nebo vyberete, co na sebe. Bez ranního stresu to půjde o dost lépe.

Večerní desetiminutovka

Nechoďte spát, když není umyté nádobí, máte na kuchyňské lince spoustu věcí, nemáte vysypaný koš a podobně. Proč předtím, než jdete spát? Protože si tak připravíte čisté pole a ráno se vzbudíte do uklizeného prostředí. Nebude vás nic znervózňovat a nebude nic, co by vás už stresovalo.

Připravte se na další den

A to nejen, co se pracovních činností týče. Určitě víte, co vás další den v práci všechno čeká. Podle toho se zařiďte. Večer si sbalte tašku do práce, dejte do ní diář, všechny papíry a další věci. Půjdete spát víc v klidu a navíc se ráno vyhnete tomu, že něco nemůžete najít a budete spěchat.

Nepřehlédněte: Open space – jak tento styl kanceláří zvládnout?

Vše má své místo

A večer, než jdete spát, dbejte na to, aby se všechno dostalo tam, kam to patří. Odkládejte všechno na své místo, protože vám to dost usnadní následný úklid. Raději věnujte pár sekund na to, dát šampon na své místo, vyměnit toaletní papír nebo třeba jen uklidit umyté nádobí na své místo, než abyste pak museli uklízet dlouhou dobu.

Nachystejte si oblečení

Podobně jako sbalení tašky na další den, nachystejte si oblečení. Víte, že si můžete dovolit neformálnější kousky, protože budete sedět jen v kanceláři? Nebo naopak, víte, že máte spoustu schůzek, na které je potřeba se připravit nejen po pracovní stránce, ale třeba také i po té vizuální. Deset minut před spaním věnujte výběru oblečení, ráno vám to usnadní život.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu