Open space – jak tento styl kanceláří zvládnout?

Jedna velká kancelář, kde mají všichni pracovníci k sobě blíž, mohou si poradit, sdílí spolu své trable a stanou se z nich nejen kolegové, ale třeba také kamarádi. Tak to vidí zaměstnavatelé, kteří tvoří open space kanceláře. Jak to mohou vidět druzí? Jako obrovskou místnost, kde není žádné soukromí, odděluje vás od kolegy pouze menší či větší přepážka, která není zvukotěsná. Slyšíte vše – hlasy kolegů, smích, hovor, zvonění mobilů, cvakání klávesnice, cítíte kávu i svačinu, kterou kolega rozbalil. Pro někoho ideální kancelář, pro druhého noční můra. Původ najdete v Americe, kde tento nápad vznikl při snižování nákladů, jak jinak.

Open space pro všechny

Díky open space má váš zaměstnavatel větší přehled o tom, co se děje okolo a má vás takříkajíc pod dohledem. Dostali jste se do zaměstnání, kde je tento open space nutností a vy nevíte, jak jej přežít? Moderní a otevřené kanceláře jsou pro někoho opravdu velké zlo. Pro ty, kteří neumí pracovat v hluku a mít okolo sebe lidi, kteří neustále mluví a něco chtějí. Ne všichni jsou ohleduplní, takže se z pracovního prostředí může stát nepříjemné místo. Zkuste těchto pár tipů, které vám alespoň částečně pomohou.

Zkuste vyrukovat s pravidly

Možná se to nezdá, ale jistě nebudete sami, kdo má problém s chodem open space a můžete zkusit zmírnit tyto dopady. Nechte kolovat oběžník, navrhněte zaměstnavateli pravidla. Jaká? Můžete navrhnout pár hlavních bodů a kolegové mohou hlasovat, případně přidávat své podněty. První pět nejpalčivějších můžete plošně zavést. Může to být od konzumace jídla v kuchyňce, od telefonování na chodbě až třeba po tišší komunikaci mezi kolegy.

Přestávka? Utečte!

Nemyslíme to doslova, ale ve chvíli, kdy máte pauzu, neseďte u počítače, ale jděte ven. Ať už strávíte pauzu relaxační místnosti u otevřeného okna nebo s kuřáky venku. Je to procházka, čerstvý vzduch, okysličí se vám mozek a celkově se budete cítit o dost lépe.

Zkuste okolí ztlumit

Pokud je to možné, pořiďte si sluchátka a prostě svět okolo sebe vypněte. Můžete si pustit rychlou hudbu, šumění moře, les, hustý déšť, nějaké uklidňující písně a podobně. Někdy to mohou být jen sluchátka, která dáte na uši, a svět okolo se o něco ztlumí a vy máte lepší pocit.

Nepřehlédněte: Komunikace se šéfem – co mu rozhodně neříkat?

Firemní komunikace

Potřebujete radu od kolegy nebo jednoduše se chcete domluvit na tom, kdy jdete na pauzu, co se děje ve firmě a podobně? Určitě nebudete sami, proto je dobré, když si jako tým nebo celá firma zvolíte firemní komunikátor. Často to bývají klasické programy, přes které si můžete psát. Jednoduše, rychle a hlavně to pomůže zmírnit hovory kolegů na pracovišti.

Zkuste apel na benefity

Některé firmy dobře vědí, že to není jednoduché pracovat v otevřeném prostoru, proto se snaží zaměstnancům vycházet vstříc benefity jako masáže, klidová zóna, pauza navíc, sick day a podobně. Jiná firma zase může nabídnout možnost home office, což spousta lidí vítá. Minimálně dva dny v týdnu, kdy jste v klidu domova ocení spousta zaměstnanců open space kanceláří.

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT