Jak se vyrovnat se stresem ze zpráv a událostí kolem nás

V našem moderním světě existuje mnoho stresorů a zdrojů úzkosti. Globální události a přetlak informací ze sociálních médií se mohou rychle sčítat. A to vše může vyvolat ohromující stres. Zprávy se staly bezprostřednějšími a nikdy nekončícími. V současné době je stále těžší a těžší se od digitálního světa vzdálit. Stres z informačního přetížení může mít vážné následky, proto je důležité najít způsoby, jak mu čelit.

Omezte sociální média a doomscrolling

Všichni jsme to zažili. Když dojde k nějaké významné události nebo krizi, mnozí z nás se obracejí ke svým telefonům, vyhledávačům na internetu a kanálům sociálních médií, abychom zjistili co nejvíc. Nekontrolovaný zvyk však může vést k tzv. doomscrollingu, tedy k vystavování se neustálému proudu negativních nebo stresujících zpráv. To může vést k vyhoření či pocitu přetížení, proto je důležité stanovit si hranice.

I když možná cítíte hlubokou touhu být informováni o globálních událostech, cenách benzínu i místních zprávách, je důležité stanovit si hranice, kolik informací přijímáte.

Podle odborníků může pomoci zastavit cyklus „doomscrollingu“ i tak jednoduchá věc, jako je upozornění, které vám připomene, jak dlouho už zíráte na obrazovku. Na jednu stranu je určitě potřeba mít přehled o tom, co se děje ve světě, protože věci se mění ze dne na den. Důležité je ale mít na paměti i své reakce na tyto věci.

Žena s tabletem v ruce.
zdroj: unsplash.com

Jak snížit stres ze zpráv

Když na to přijde, mohou nastat dny, kdy je velmi těžké uniknout negativním nebo zdrcujícím zprávám. Udělejte si přehled o svých reakcích a o tom, jak se cítíte, a zaměřte se na to, co můžete ovlivnit.

  • Nastavte si omezení času stráveného u obrazovky – dobrým způsobem, jak se zbavit stresu z nadměrného používání sociálních médií, je stanovit si limity. Sebekázeň je velkým přínosem pro vytvoření lepší rovnováhy v tom, jak média konzumujeme.

  • Najděte si nějakou aktivní smysluplnou činnost – vyměňte televizi nebo chytrý telefon za něco skutečného a aktivního. Může to být nějaký sport nebo třeba zapojení se do nějaké místní komunity. Dobrovolnictví obecně je skvělý způsob, jak získat pocit, že děláte něco, čím přispíváte k většímu dobru.

  • Dávejte pozor na to, koho máte kolem sebe – výrazným prvkem stresu jsou totiž i lidé, kterými se obklopujeme. I když si dáte záležet na tom, abyste odložili telefon, v rozhovorech s určitými lidmi se může objevit diskuse o stresujících tématech. Pokud jsou ve vašem životě lidé, kteří vás k těmto diskusím provokují, vyhněte se jim.

Zdroj: mentalhealth.org.uk, nbcnews.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu