Jak se vyrovnat s úzkostí vyvolanou pandemií koronaviru?

Není tajemstvím, že stres hraje významnou roli v našem fyzickém zdraví. Podobně jako je důležitý spánek, tak i stres ovlivňuje zdraví člověka. Není divu, že mnozí imunologové považují za nedílnou součást imunitního „trifecta“ zrovna tyto potřeby – dobře se najíst, dostatek spánku a zvládat stres. Jenže to není tak snadné, obzvláště, když čelíme úzkosti a strachu z koronaviru.

Omezte informační kanály

Prvním krokem je učinit vědomé rozhodnutí o tom, jak konzumujeme naše informace – tzv. vědomou „informační stravu“. Na internetu a novinách se každý den objevují různé titulky, které v nás evokují strach a veřejnou hysterii, což se stále stupňuje. Proto si vyberte několik prověřených důvěryhodných zdrojů, které se snažte v jejich prohlížení omezit na maximálně čtyřikrát za den. Po zbytek dne se jimi nezabývejte, vypněte je a pokračujte v běžných činnostech.

Pokračujte ve své rutině

Váš obvyklý zajetý denní řád může být v této době ohrožen. Nevadí, vytvořte si nový, pracujte z domova, věnujte se dětem, starejte se více o sebe, dělejte vše, abyste nelenili a neprojížděli webové servery s mnoha informacemi o nynější situaci. Pokud si vytvoříte novou rutinu, budete mnohem klidnější.

Podporujte své okolí

Možná se vám bude zdát, že váš život se nachází v obrovském chaosu, ale i přesto se nezapomeňte soustředit na úsilí, které musíte vynaložit při ochraně před nemocí – mytí rukou, vyhýbání se úzkému kontaktu s lidmi a udržování bezpečí svých blízkých. Jestliže podporujeme i ostatní, začnou nám dávat tato veškerá opatření větší smysl. Měli byste si uvědomit, že jsme v tom všichni společně, kdy je potřeba se navzájem podporovat a pomáhat si.

Žijte teď a tady

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé cítí znepokojeni, je fakt, že nevědí, co mohou v příštích dnech očekávat. Zaměřte se na současnost. Skvělý způsob, jak toho dosáhnout, je využít meditační cvičení.

Nevěřte všem zprávám, které na internetu čtete, zbytečně si tím rozhodíte svou vnitřní pohodu.

Co takhle vzít do ruky nějakou hezkou knížku?

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu