Jak důležitá je samota pro duševní zdraví?

Proč je čas o samotě pro někoho zkouškou sebe samotného a jiný jej umí využít přesně podle svých představ? Lidé jsou sice tvorové nastavení pro komunikaci, ale pro duševní regeneraci, je také dobré být chvíli sám se sebou.

Nejen, že si utřídíte myšlenky, ale také nebudete prožívat tolik stresu. Být mezi lidmi je mnohdy frustrující. Samota dává šanci osvobodit se od sociálních tlaků a porozumět lépe sami sobě.

Tam, kde spoustu lidí bojovalo s pocity izolace a osamělosti, čelí i novým výzvám (trávit více času s rodinou a přáteli, i když to předtím, tak třeba ani nečinili).

Problémem dnešní doby je fakt, že se stírají hranice pracovního a soukromého života.

Přitom objevit čas sám pro sebe může skýtat spoustu klíčových výhod:

  • Osobní růst
  • Tvořivost
  • Sociální energii

Osobní růst

Pohodlí ve vlastní „společnosti“ poskytuje čas a svobodu na skutečné prozkoumání vlastních vášní, tužeb a přání. Může to být technika, jak zkoušet nové věci a zabývat se dalšími fascinujícími tématy.

Získáte tak znalosti k tomu, abyste mohli procvičovat sebevyjádření.

Lidé občas vyvíjejí tlak a soudí vás, za to, jací jste a chtějí vás měnit k obrazu svému.

Mít čas pro sebe je pro osobní rozvoj velmi podstatný. Soustřeďte se na sebe, na vaše zájmy i názory.

Tvořivost

Samotný čas je příležitostí, jak nechat svou mysl jen tak plout a posílit kreativitu. Bez potřeby péče o jiné lidi nebo interakce s nimi se dá ignorovat jakékoliv vnější vlivy a zahloubat se jen do sebe.

Být sám má i pozitivní dopad – mozek nemá dostatek sociální stimulace, a tak zvyšuje své kreativní potenciály, aby pomohl vyplnit prázdnotu.

Sociální energie

Kdo žije sám, má tendenci vnímat řadu věcí moc negativně. Je však vědecky potvrzeno, že lidé žijící sami, mohou mít ve skutečnosti daleko bohatší společenský život a více sociálního cítění, než lidé žijící společně.

Přesto samota není vždy snadná

Dost často přináší do života náročný pohled na různé věci z odlišných důvodů. Kdo si samotou neprošel, neumí být zvyklý sám se sebou.

Náhlá absence sociální stimulace ve vás leckdy zanechá pocit sociálního „odpojení“.

Lidé taktéž znepokojuje introspekce, která zahrnuje obavy. Plno lidí chápe samotu jako formu bolestivého trestu.

Z psychologického pohledu na extroverty, přinášíme zajímavý poznatek. Extroverti mají tendenci cítit se pod vlivem samoty hůře a naopak introverti tím získávají novou energii.

Zdroj: verywellmind.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu