Jak být zdravě sobečtí? Je nejvyšší čas naučit se to!

Některé z nás s tím nemají problém – hýčkají si své tělo, udělají si na sebe čas, věnují se svým zálibám. A tak to má být. Zdravé sobectví je opravdu zdravé, protože když jsme šťastné a vnitřně naplněné, můžeme svou radost i energii předávat dál! Poradíme vám 7 základních bodů, které vedou přímo k cíli, ke zdravému sobectví.

Uvědomte si, co chcete

Naše podvědomá nastavení, která si neseme z dětství, zdravé sebevědomí často blokují. Primárně děláme to, co se od nás očekává, ať už jako děvčátka, studentky či mámy. Nějak nám ale uniká, co bychom vlastně chtěly a po čem toužíme. Rada je jasná – začněte si všímat toho, co vám vlastně dělá dobře. Může to být sport, vaření, tvoření krásných věcí či cokoli jiného, co právě vás baví. Nebojte se začít snít a přemýšlet o tom, co byste v životě chtěla dosáhnout nebo co by vás naplňovalo.

Mnoho žen má pocit, že jsou nezastupitelné a že by se bez nich zhroutila celá domácnost, firma nebo by se zastavil svět. Bohužel je v tom velká část vlastní nejistoty – svou nezastupitelností si dokazujeme vlastní hodnotu a okolí si na to velice rádo zvykne! V takovém modelu čas na sebe asi nenajdete. Naučte se tedy být postradatelná, úkoly delegujte doma i v práci, vaše hodnota přeci není závislá na tom, jak dobře máte uklizeno a že vás považují za největšího pracanta.

Umění požádat

Těžko vás může rozčilovat, že váš partner nebo děti sami od sebe neuklidí, že si vaše kolegyně dává na čas s tabulkou, kterou právě teď potřebujete… zbytečně vás to stresuje. Jenže lidé kolem nás nemají telepatické schopnosti. Očekáváme věci, které se nestanou. Přitom stačí tak málo – sdělte ostatním, s čím potřebujete pomoci, co potřebujete od kolegů v práci nebo na úřadě. (Tam se člověk sice spíš rozčílí, ale poprosit o něco úřednici občas dokáže skutečné zázraky!)

V životě ženy je kromě partnera a dětí důležitá také přítomnost inspirativních přátel. Právě kamarádky vás podpoří, poradí, dodají odvahu či s vámi dokonce „rozjedou byznys“. Zdravé sobectví tkví v tom, že je nebudete zanedbávat, že je nebudete stavět až za partnera, děti, povinnosti, úklid a podobně. Vaše přítelkyně vás dokážou posunout vpřed, ale také umí sdílet s vámi méně šťastné okamžiky.

Sama sobě kamarádkou nejlepší

Alfou a omegou vaší zdravé sobeckosti je vztah, který máte sama k sobě. Je naprosto skvělé, jestliže se vám podaří zbavit sebekritičnosti i vysokých „latěk“, které sama sobě dáváte. Místo toho, abyste se psychicky trýznily a trestaly za to, že jste své vytýčené laťky nedosáhly (zatím), přistupujte k sobě jemně a laskavě. Sama pro sebe se stanete nejlepší kamarádkou, protože budete nejlépe vědět, co a kdy vám nejlépe pomůže. Jste totiž jedinou osobou, na kterou se můžete spolehnout po celý život!

Samota není osamělost

Samota není zlá, je léčivá. Jedině v tichu, klidu a sama můžete být v kontaktu se svou duší. A právě v těchto chvílích, v tomto rozpoložení, můžete dělat kvalitní rozhodnutí, vhodně plánovat budoucnost nebo jen sama se sebou trávit hezké chvíle. Samoty se nebojte, naopak ji vyhledávejte! Budete překvapená, jak se vám rozšíří obzory a jaká duchovní výživa to pro vás bude.

Snad každé ženě dělá dobře, když může chodit na masáž, toulat se po shopping centrech nebo jen tak v přírodě. Bohužel, kalendář každé ženy se plní až příliš rychle. O to rychleji, o co víc se cítí nepostradatelná. Takže je velmi důležité aktivity vás samotné se sebou plánovat dopředu a dodržovat svůj plán. Jsou to vaše povinnosti, vaše úkoly, vaše nejdůležitější v životě. A na tom už se dá stavět!

Trestáte se, honíte se za pomyslnými výhodami, plníte hromadu povinností a zodpovědností jen proto, abyste umlčely diktát svého ega? Už to nedělejte! Bude vám líp!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu