Jak být zdravě sobečtí? Je nejvyšší čas naučit se to!

Přidat na Seznam.cz

Některé z nás s tím nemají problém – hýčkají si své tělo, udělají si na sebe čas, věnují se svým zálibám. A tak to má být. Zdravé sobectví je opravdu zdravé, protože když jsme šťastné a vnitřně naplněné, můžeme svou radost i energii předávat dál! Poradíme vám 7 základních bodů, které vedou přímo k cíli, ke zdravému sobectví.


Uvědomte si, co chcete

Naše podvědomá nastavení, která si neseme z dětství, zdravé sebevědomí často blokují. Primárně děláme to, co se od nás očekává, ať už jako děvčátka, studentky či mámy. Nějak nám ale uniká, co bychom vlastně chtěly a po čem toužíme. Rada je jasná – začněte si všímat toho, co vám vlastně dělá dobře. Může to být sport, vaření, tvoření krásných věcí či cokoli jiného, co právě vás baví. Nebojte se začít snít a přemýšlet o tom, co byste v životě chtěla dosáhnout nebo co by vás naplňovalo.

Mnoho žen má pocit, že jsou nezastupitelné a že by se bez nich zhroutila celá domácnost, firma nebo by se zastavil svět. Bohužel je v tom velká část vlastní nejistoty – svou nezastupitelností si dokazujeme vlastní hodnotu a okolí si na to velice rádo zvykne! V takovém modelu čas na sebe asi nenajdete. Naučte se tedy být postradatelná, úkoly delegujte doma i v práci, vaše hodnota přeci není závislá na tom, jak dobře máte uklizeno a že vás považují za největšího pracanta.

Umění požádat

Těžko vás může rozčilovat, že váš partner nebo děti sami od sebe neuklidí, že si vaše kolegyně dává na čas s tabulkou, kterou právě teď potřebujete… zbytečně vás to stresuje. Jenže lidé kolem nás nemají telepatické schopnosti. Očekáváme věci, které se nestanou. Přitom stačí tak málo – sdělte ostatním, s čím potřebujete pomoci, co potřebujete od kolegů v práci nebo na úřadě. (Tam se člověk sice spíš rozčílí, ale poprosit o něco úřednici občas dokáže skutečné zázraky!)

V životě ženy je kromě partnera a dětí důležitá také přítomnost inspirativních přátel. Právě kamarádky vás podpoří, poradí, dodají odvahu či s vámi dokonce „rozjedou byznys“. Zdravé sobectví tkví v tom, že je nebudete zanedbávat, že je nebudete stavět až za partnera, děti, povinnosti, úklid a podobně. Vaše přítelkyně vás dokážou posunout vpřed, ale také umí sdílet s vámi méně šťastné okamžiky.

Sama sobě kamarádkou nejlepší

Alfou a omegou vaší zdravé sobeckosti je vztah, který máte sama k sobě. Je naprosto skvělé, jestliže se vám podaří zbavit sebekritičnosti i vysokých „latěk“, které sama sobě dáváte. Místo toho, abyste se psychicky trýznily a trestaly za to, že jste své vytýčené laťky nedosáhly (zatím), přistupujte k sobě jemně a laskavě. Sama pro sebe se stanete nejlepší kamarádkou, protože budete nejlépe vědět, co a kdy vám nejlépe pomůže. Jste totiž jedinou osobou, na kterou se můžete spolehnout po celý život!

Samota není osamělost

Samota není zlá, je léčivá. Jedině v tichu, klidu a sama můžete být v kontaktu se svou duší. A právě v těchto chvílích, v tomto rozpoložení, můžete dělat kvalitní rozhodnutí, vhodně plánovat budoucnost nebo jen sama se sebou trávit hezké chvíle. Samoty se nebojte, naopak ji vyhledávejte! Budete překvapená, jak se vám rozšíří obzory a jaká duchovní výživa to pro vás bude.

Snad každé ženě dělá dobře, když může chodit na masáž, toulat se po shopping centrech nebo jen tak v přírodě. Bohužel, kalendář každé ženy se plní až příliš rychle. O to rychleji, o co víc se cítí nepostradatelná. Takže je velmi důležité aktivity vás samotné se sebou plánovat dopředu a dodržovat svůj plán. Jsou to vaše povinnosti, vaše úkoly, vaše nejdůležitější v životě. A na tom už se dá stavět!

Trestáte se, honíte se za pomyslnými výhodami, plníte hromadu povinností a zodpovědností jen proto, abyste umlčely diktát svého ega? Už to nedělejte! Bude vám líp!

Autor: Martin L.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.