Jak být produktivním rodičem i během péče o miminko?

Narodilo se vám právě vysněné miminko a vás přepadá úzkost? Nestíháte svou domácnost, dítě a popřípadě „home office“ dohromady? Nezoufejte, tento pocit zažívá každý novopečený rodič.

Základem je spánek

Ne, to není klišé, spánek je skutečně základním faktorem, který vám dodá energii na zvládnutí potřebných úkolů. Zejména v první dny, kdy si malého prcka přivezete z porodnice využívejte každou volnou chvilku pro odpočinek, relaxaci a spánek. Aby byl spánek kvalitní, uzpůsobte si i ložnici, pravidelně větrejte, udržujte správnou teplotu (na spaní je ideální teplota mezi 16 a 18 stupni).

Využijte pomoci ostatních

Řekněme si to na rovinu – být dokonalým rodičem, mít dokonale uklizený dům, výbornou večeři na stole a do toho mít splněny všechny pracovní úkoly nejde dohromady. Tento celodenní shon může fungovat pár dnů, možná několik málo týdnů, ale nebude trvat dlouho. Proto si práci zjednodušte – děti dejte občas na hlídání k prarodičům nebo je vypravte na výlet s manželem. Vy pak budete mít volný čas, který můžete využít na splnění restů. Hlavně se nebojte si říct o pomoc.

Naučte se říkat „ne“

Bohužel, být ve stejný čas na několika místech nejde, proto se naučte říkal slovíčko „ne“. Nemusíte se za jakoukoliv cenu zúčastnit všech přátelských setkání, služebních cest nebo schůzek, které vám někdo plánuje mimo pracovní dobu. Ke své flexibilnosti se vraťte, až si budete naprosto jisti, že máte všechno pod kontrolou.

Stát se ze dne na den rodičem není vůbec jednoduché. Někdy si budete připadat zcela nemožní, neschopní, ovšem právě o tom to je. Právě tehdy se začne více formovat vaše já, které využijete v budování kariéry, kdy vám dítko trochu odroste.

Kdy jindy se dobře člověk naučí plánovat nebo předvídat, než po čas rodičovství?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu