Elvis Presley – jak se z chudého lamače dívčích srdcí stala legenda hudby

Psal se rok 1977, kdy svět ztratil největší hudební legendu. Ačkoliv od jeho smrti uběhlo už 42 let, jeho jméno stále žije. Elvis Presley se proslavil jak svým nezaměnitelným hlasem, který se snaží napodobit tolik dnešních zpěváků, také hereckými výkony a velmi charismatickým vzhledem. Elvis se stal nezapomenutelnou ikonou hudby. Jaká však byla jeho cesta ke slávě?

Elvisovo dětství

Elvis Presley se narodil 8. ledna 1935 v Tupelu, Mississippi spolu se svým dvojčetem Jessem, který přišel na svět už jako mrtvé novorozeně. Jeho rodiče byli chudí a silně věřící v Boha. Ve svých deseti letech dostal první kytaru, která ho ještě více navedla k hudební tvorbě – jeho strýc ho naučil základní akordy.

Za svůj první honorář Elvis své matce pořídil růžový Cadillac

Ve věku 13 let se se svými rodiči přestěhoval do Memphisu v Tennessee, kde v roce 1953 absolvoval Humes High School. Elvis se vzdal dalšího studia a hned po maturitě nastoupil do zaměstnání, kde pracoval jako šofér. Dá se říct, že první záchytný krok v Elvisově kariéře byla návštěva nahrávajícího studia Sun Studio, kde nahrál své první dvě balady.

Elvisův hlas byl něčím, co nikdo jiný neměl

Později si ho vzal pod svá křídla Sam Phillips, protože Elvis byl přesně tím typem zpěváka, kterého hledal – běloch s černošským hlasem. Jakmile v rádiu vyšla jeho první píseň, stala se tak populární, že vedoucí rozhlasové stanice Elvise přivedl do živého vysílání. Všem se zdálo velmi zvláštní, že bílý kluk zpívá takovým hlasem. Elvis tak otevřel dveře novému stylu hudby – rock and rollu.

Elvis začal vystupovat v televizních show, a dokonce si zahrál v několika filmech

V roce 1955 Elvisova kariéra nabrala rychlý spád. Ujal se ho Tom Parker a od roku 1956 se začal objevovat i v televizi – například svou improvizací s písní Hound Dog se vryl do paměti mnoha lidem.

Během vojny se zamiloval do své první ženy

Svou hudební kariéru Elvis na čas odložil, když byl v roce 1958 odveden do armády a poslán do německého Bad Nauheimu. Tam se také setkal a zamiloval do své první ženy, tehdy čtrnáctileté Priscilly Ann Wagnerové.

Elvis byl miláčkem národa

Přestože šedesátá léta kvůli „britské invazi“ jeho počet koncertů snížila, prodej jeho filmů a nahrávek prudce stoupal. Kritici krále rock and rollu moc nešetřili, ale i tak se pokladní v kinech při jeho filmech nezastavili. Všichni ho milovali, ženy ho chtěli za muže a muži ho všemožně napodobovali.

Elvis měl kariéru snů. I bez sociálních médií a televizních pěveckých soutěží měl téměř okamžitý úspěch. Netrvalo to dlouho – a jeho jméno se stalo legendou. Dokonce ani dnes na světě není Američan či milovník hudby, který neví, kdo je Elvis.

Elvis byl, stále je a bude „králem hudby“.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu