Děti pracujících matek jsou v dospělosti šťastnější než jejich vrstevníci

Pracující matky byly po mnoho let ve stresu kvůli stereotypům, které tvrdí, že jejich děti nemají dostatek lásky, péče a pozornosti. Je opravdu těžké vyvážit rodičovství a kariéru? Opravdu by si měly pracující matka dělat starosti, že budují kariéru a netráví se svými dětmi tolik času, kolik chtějí? Dobrá zpráva: věda říká, že děti pracujících matek se stanou stejně šťastnými jako ty, jejichž matky zůstaly doma na plný úvazek, a často jsou ve svém dospělém životě úspěšnější.

Děti pracujících matek nijak nestrádají

To se stalo mnoha pracujícím matkám: vaše dítě si s vámi chce hrát a mazlit se s vámi ráno o další minutu déle, políbíte ho na rozloučenou a odejdete do práce. Vina, společenský nesouhlas a pochybování o jejich vlastních rodičovských schopnostech jsou věci, s nimiž pracující matky bojují už věky.

Ve skutečnosti synové i dcery pracujících matek jsou šťastní jako děti i dospělí a často jim prospívá mít matku, která má práci.

Pracující matky se v posledních letech oprostily od pocitu viny a pochybností o sobě samých, což ukazuje, že jejich děti nejsou zbaveny štěstí a úspěchu a naopak se mají v mnoha ohledech lépe.

Dcery zaměstnaných matek jsou úspěšnější ve své vlastní kariéře a mají tendenci dosahovat vyšších mezd

Dcery pracujících matek mívají vyšší roční výdělky, je větší pravděpodobnost, že budou zaměstnány, a často zastávají dozorčí funkce. Celkově lze říci, že dcery pracujících matek vydělávají o 50 000 Kč ročně více než dcery matek, které zůstaly doma. Je také prokázáno, že zkušenosti pracujících matek učí jejich dcery jednoduchou pravdu: můžete úspěšně kombinovat kariéru s výchovou vašich dětí.

Synové vychovávané pracujícími matkami tráví více času péčí o své rodiny

Jelikož muži tradičně bývají zaměstnáni, nevidíme silný vliv pracujících matek na své syny z hlediska kariéry. Místo toho pozorování pracovních zkušeností matky zvyšuje obavy mužů o podporu jejich manželek. Synové pracujících matek mají tendenci trávit dalších 50 minut týdně pomáháním svým manželkám a péčí o své rodinné příslušníky.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu