Co všechno by měl vědět budoucí leader, aneb naučte se vést svůj tým autoritativně a efektivně

Nejlepší metodou, jak zjistit, zda má daný člověk na to být manažerem, jej hodit přímo do pracovního procesu. Buď dokáže prokázat, že má všechny potřebné znalosti nebo se z toho zhroutí. Ty nejdůležitější schopnosti totiž každý dobrý manažer získá až v praxi. Sice můžete disponovat vrozenými vlastnostmi, ale jejich prokázání se neukáže nikde jinde než v reálných situacích v podniku. Co všechno byste měli vědět jako budoucí leader?

Nepodceňujte přechod do nové pracovní pozice

Velkým neduhem v našich končinách je nedostatečná podpora společností jednotlivým zaměstnancům, kteří se právě nacházejí v očekávání přechodu do vedoucí pozice. Až 47 procent nových manažerů nedostane potřebné školení a všechno se tedy budou muset naučit takříkajíc za pochodu. Je zde sice snaha o eLearning programy, avšak ty si osvojily pouze ty největší firmy.

Být leaderem je nekončící dřina

Ještě před nastoupením do pozice vedoucího byste měli vědět, že být leaderem znamená nekončící dřinu. Podle knihy Outliers zabere 10 tisíc hodin, než se skutečně vypracujete a získáte dokonalé schopnosti ve všech potřebných oblastech. Profesionálním a opravdu dobrým manažerem se nestanete ze dne na den, ale tento proces vám bude trvat několik let. Vzdělávat se pochopitelně budete muset i po nástupu do pozice.

Laskavost má velmi pozitivní dopad

Jakmile se ocitnete ve vedení týmu lidí, měli byste dát okamžitě najevo svou laskavost a upřímnost. V pracovním týmu by totiž vždy měla panovat uvolněná, ale zároveň profesionální atmosféra. O své lidi se musíte starat a dokázat jim, že vám nejsou lhostejní. Váš úspěch totiž závisí převážně na jejich pracovním nasazení.

Být manažerem nebo vedoucím pracovníkem obnáší spoustu zodpovědnosti a také studování. Tato pozice není pro každého. Pozorně se proto zamyslete nad tím, zda toto povolání chcete opravdu dělat.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu