Co je víkendová úzkost a jak ji překonat

Pokud jste někdy měli v pátek ten pocit, že se bojíte, jak budete trávit víkend, nejste sami. Ve skutečnosti je mnoho lidí, kteří mají strach, že budou trávit dny volna špatným způsobem, že pro to existuje termín – víkendový úzkostný syndrom. Neděláte spoustu skvělých věcí, které dělají ostatní lidé, a zveřejňujete nic na sociálních médiích, můžete mít pocit, že vaše víkendy prostě nejsou dost dobré.

Co je víkendový úzkostný syndrom?

Víkendový úzkostný syndrom není oficiální lékařský termín, ale mnoho lidí je jím ovlivněno a přesně vědí, co znamená. Po celém týdnu tvrdé práce máte konečně dva dny na to, abyste dělali, co chcete. Máte velká očekávání ohledně veškeré zábavy, kterou můžete mít, že se bojíte, že váš víkend nebude tak vzrušující, jak jste si představovali. A to na vás může vytvořit tlak a způsobit vám úzkost.

Cítíte tlak na zábavné aktivity

Někdy můžete mít pocit, že chodíte ven ne proto, že chcete, ale proto, že to každý od vás očekává. Vaši přátelé mají pravděpodobně na víkend spoustu plánů a všechny musí být velmi vzrušující, aby o nich mohli v pondělí diskutovat se svými kolegy. Nebo nemají vůbec žádné plány a jsou připraveni dělat kdykoli a kdekoli. Jsou to vaši přátelé, takže můžete mít pocit, že nemáte jinou možnost, než udělat totéž.

I když jste plánovali strávit tyto dva dny nic neděláním, jen odpočíváním na gauči, čtením své oblíbené knihy nebo sledováním nové televizní show, kterou jste neměli možnost sledovat, protože jste byli tak zaneprázdněni prací. Všude kolem vás by mohli být lidé, kteří prostě nemohou sedět v klidu a snažit se trávit víkendy tím, že dělají tolik vzrušujících věcí, kolik mohou.

Zvláště když na sociální média zveřejňují obrázky všech úžasných věcí, které udělali. Uvidíte, jak potkali nové zajímavé lidi, kolik legrace si užili v tom stand-up klubu, a nemůžete si pomoci, ale cítíte, že vám něco chybí, když zůstanete doma. A i když se chystáte něco podniknout, můžete nakonec cítit, že to prostě nebylo dost zábavné a váš víkend se vám zdá být promarněný.

Ale možná by někdy bylo lepší nechat si ujít večírek a strávit volno jinak. Až budete mít chuť, můžete kdykoli jít na jinou párty. Pokud jsou skutečně vašimi přáteli, pochopí to a poskytnou vám čas na vlastní odpočinek.

Tlak na zábavný víkend nemusí nutně pocházet od ostatních lidí. Sami byste mohli být přesvědčeni, že pokud váš víkend není plný všech vzrušujících věcí, které jste plánovali udělat, nebo pár skvělých spontánních věcí, lze to nazvat neúspěchem.

Může za to moderní život

Dr. Luke Martin, klinický psycholog, říká, že to může být vedlejší účinek moderního života. Vždy jsme tak zaneprázdněni plánováním, schůzkami a hromaděním věcí, že když máme skutečně více volného času, nevíme, jak s tím zacházet. Tento volný čas je pro nás tak drahocenný, že jsme zaujati tím, abychom ho trávili správným způsobem a abychom z něj vytěžili maximum. Chceme, aby vše, co děláme o víkendu, bylo perfektní. A to prostě není možné.

Workoholici boj znají

Tento druh úzkosti může být pro workoholiky obzvláště těžký. Pokud jste jedním z nich, jste zvyklí žít v rutině, která funguje dobře od pondělí do pátku, víte, co můžete očekávat, a může být snazší kontrolovat svou úzkost, když každý den děláte stejné věci a skutečně máte věci ke splnění. Když však přijde víkend, není třeba žít ve své rutině, není třeba dělat více práce a veškerý váš volný čas může být nesmírně zdrcující.

Zvlášť, když dostanete od svého přítele zprávu, která vás má vytáhnout na večírek. Je to přesně tato spontánnost, nevíte, co očekávat, a nemáte předem naplánovaný plán, který může způsobit, že vaše úrovně úzkosti vzrostou. Má to i další stránku, to je situace, kdy se workoholici rozhodnou stihnout všechny druhy aktivit a nakonec si neodpočinou.

Rozpoznejte příznaky

Zde jsou některé z podnětů, které můžete vidět ve svém chování a které vám mohou říci, že můžete mít syndrom víkendové úzkosti:

  • Podrážděnost
  • Časté bolesti hlavy
  • Panika
  • Přílišné starosti
  • Být výstřední
  • Žaludeční nevolnost
  • Neschopnost doma relaxovat

Jak se zachovat?

Pokud jste zvyklí mít stanovený harmonogram od pondělí do pátku, a nemáte nic v plánu v sobotu a v neděli, to vás nutí pociťovat úzkost, pak plánujte dopředu nebo dokonce vytvořte víkendovou rutinu, kterou můžete dělat každý víkend. Pomyslete na věci, které vám připadají příjemné nebo relaxační. Můžete si naplánovat setkání s přáteli v určitou dobu a jít se podívat na film nebo jít do kavárny a povídat si. Nebo se můžete rozhodnout strávit nějaký čas doma sledováním televize nebo běhat v parku.

Meditace, jóga a trávení času v přírodě vám také mohou pomoci vyrovnat se s úzkostí. Nakonec může každý víkend dopadnout trochu jinak, a to je v pořádku. Jednou máte pocit, že musíte celé dva dny strávit odpočinkem doma, jindy byste chtěli jít ven a setkat se s někým, co je pro vás nejlepší. Nejdůležitější je nevyvíjet na sebe nátlak na to, abyste udělali něco takového, a ujistit se, že si volno užijete, ať vypadá jakkoli.

Zdroje: SBS News, THE DAILY TELEGRAPH

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu