Co dělat při záchvatu paniky a po ní?

I když plno lidí zná základní postupy ke snížení pravděpodobnosti výskytu panického záchvatu v podobě kognitivně behaviorální terapie, techniky zpomaleného dýchání, uzemnění a relaxace, stále chybí dostatek informací pro podporu a lepší psychickou pohodu po záchvatu. Plno těchto metod lze totiž také použít ke zmírnění následků po již proběhnuté atace.

Nástup záchvatu paniky, co s tím?

Jakmile pocítíte, že panika přichází, okamžitě se uzemněte. Vytvořte si určitý odstup a identifikujte ataku jako něco, co se vám prostě občas děje. Zaměřte se na to, abyste při tom zvládli bolest a úzkost, kterou prožíváte.

Neberte jako úspěch to, že panika zmizí, ale také fakt, že se ji příště naučíte o něco lépe kontrolovat. Měli byste se také snažit uklidnit pomocí řízeného dýchání. Toto cvičení uklidňuje stav mysli i samotný mozek. Správné dýchání, které zahrnuje menší počet dechů do minuty na 10, lze i na 5, zmírní poplašné signály vysílané tělem a sníží pocit, že se panický záchvat točí ve spirále.

Ujistěte se, že jste v bezpečí a co nejrychleji se uklidněte, abyste nedali šanci ovládnout se emocemi. Mimo dýchání je další možností také meditace, která však vyžaduje jisté zkušenosti, aby měla svůj účinek.

Panickou ataku může vyvolat i generalizovaná úzkost

V širším kontextu při záchvatů paniky sehraje roli i neustupující úzkost. Úzkost může fungovat jako spouštěcí faktor, který zvyšuje riziko záchvatu paniky. V obecnějším smyslu je lepší zapojit se do terapie a udržet si pozitivní přístup, který vám zaručí cítit se sebejistěji a nepodléhat patologii duševního zdraví. 

Zaměřte se na zdravé stravování, dostatek fyzické aktivity a spánek


Základními kameny pro eliminaci úzkosti je odstranění negativních stavů, které ji mohou způsobit, např. únava a hlad. Oproti tomu přijměte pozitivní faktory, které zlepší vaši náladu. Slunce a čerstvý vzduch povede k tomu, abyste se cítili fit. Naše fyzického zdraví je číslo 1 a všichni víme, že ve zdravém těle, zdravý duch, tu platí dvojnásob.

Zdroj: positivepsychology.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu