Co dělat, abyste nezapomínali

Drobné projevy zapomnětlivosti zná každý z nás. Věděli jste ale, že se dá leccos udělat pro to, abyste zapomínali méně?

Pijte méně alkoholu

Tak tato rada se nabízí samo sebou. A nemyslíme tím jen večírky, po kterých vám, pravda, některé časové úseky prostě „chybí“. Alkohol poškozuje i v menším množství hipokampus, a ten je pro paměťové funkce velmi potřebnou částí mozku.

Omezte v jídelníčku cukr

Neuvěřitelnou věc zjistili vědci ohledně cukru. Lidé, kteří mají ve stravě jeho vysoké množství (používaná sladidla v nápojích, cukrovinky a podobně), mají mozek menší a paměť horší než lidé, jejichž jídelníček obsahuje cukru méně.

Zařaďte ryby a rybí tuk

Už jako dětem nám rodiče dávali lžičku odporné viskózní kapaliny – rybího tuku. Výzkumné studie prokázaly, že u starších lidí se díky užívání rybího tuku zlepšily kognitivní schopnosti. Přípravky, které obsahují kyseliny DHA a EPA posilují různé druhy paměti – epizodickou, krátkodobou či třeba pracovní.

Dostatek spánku

V průběhu spánku se posilují krátkodobé vzpomínky a ukládají se jako dlouhodobé. Nedostatek spánku tedy paměti rozhodně neprospívá. Optimálních je 7 až 9 hodin spánku denně.

Trénujte mozek

Nejde o nic složitého, občas si vyluštěte nějakou tu křížovku nebo zahrajte slovní hru. Existují speciální počítačové programy, které jsou na trénování paměti přímo zaměřené. Nicméně platí, že při procvičování mozku byste se vždy měli dozvědět či naučit něco nového.

Mindfulness

Anglický termín neoznačuje nic jiného než „schopnost věnovat záměrnou pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, a to bez posuzování a očekávání“. Známá rada prožívat všechno „tady a teď“ se v něčem blíží meditaci, ale spíše jde o zdravý zvyk, jak realitu prožívat. Studie skutečně ukazují, že lidé, kteří praktikují mindfulness, se cítí méně stresovaní, lépe se soustředí a lépe si pamatují.

Říkejte věci nahlas

Chcete-li si něco zapamatovat, opakujte si to nahlas. Vše vyřčené se prostě do paměti ukládá lépe. Při představování je například vhodné použít, místo obligátního „těší mne“, řekněte: „Ráda vás poznáván, Petře.“ velmi pravděpodobně si jméno člověka, který vám byl právě představen, zapamatujete poměrně snadno.

Cvičte

Pohyb neprospívá jen vašemu tělu, ale i fungování mozku. Mnohé už bylo řečeno o tom, jak skvělý vliv má pohyb na vaši psychickou pohodu, ale pomáhá také zlepšit kognitivní funkce, včetně paměti, a pomáhá proti vzniku demence.

Možná si říkáte, že to s vámi ještě není tak špatné, že Alzheimeru vás ještě nepropukl… Proč ale čekat, když pouhou změnou jídelníčku či životního stylu můžete zlepšit mnohé už teď, a to i pro prevenci případných nemoci spojené se ztrátou paměti ve stáří.

Ukázali jsme si některé vědecky doložené tipy, které mají vliv na naši menší zapomnětlivost. Pojďte je s námi vyzkoušet!

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu